Zavedenie eKasy sa týka 230-tisíc pokladníc

Solitea, a.s. | 18. 02. 2019

Podnikatelia, ktorí používajú elektronické registračné pokladnice (ERP) sa musia povinne online napojiť na systém finančnej správy – eKasa. Od 1.apríla 2019 sa do systému eKasa zapoja všetky nové prevádzky s novými pokladnicami. Od 1. júla sa musia online pripojiť zvyšní podnikatelia so svojimi registračnými pokladnicami.

Mária Sameková – Slovenská komora daňových poradcov: Cieľom online napojenia registračných pokladníc na portál finančnej správy je zabrániť podvodom pri evidovaní tržieb. Kontrola finančnej správy zistila, že sa v praxi používajú  neautorizované pokladnice, upravujú sa pokladničné výkazy a pokladničné doklady alebo sa poškodzujú dátové úložiská.“

Pri kontrolách sa najčastejšie objavili pokladnice s modifikovateľným fiškálnym modulom a pri niektorých podvodoch asistovali „servisné organizácie.“ Po zavedení systému eKasa sa budú pokladničné doklady evidovať priamo na portáli finančnej správy.

Mária Sameková – Slovenská komora daňových poradcov: Starosť s výmenou pokladne nebudú mať majitelia virtuálnej registračnej pokladnice (VRP). Ich nečaká žiadna zmena ani prechod na iný systém, keďže už sú online napojení na systém finančnej správy. V súčasnosti sa používa asi 40 000 VRP.

Podľa údajov finančnej správy je v súčasnosti v prevádzke vyše 230 000 elektronických registračných pokladníc. Asi 90 000 kusov budú podnikatelia prispôsobovať cez aktualizáciu softvéru.

Prínos pri zavádzaní online pripojenia pokladníc vidíme najmä v efektívnejšom výbere daní a poklese manipulácie s pokladnicami. Podľa odhadov bude ročný výber daní vyšší  približne o 117-122 miliónov eur. Úspora bude aj na strane podnikateľov. Ušetria financie na prevádzke a servise pokladníc, nemusia robiť denné uzávierky ani viesť knihu registračnej pokladnice.

Negatívom prechodu na systém eKasa sú zvýšené náklady pre podnikateľov spojené s  úpravou starých pokladníc, kúpa nových pokladníc alebo hľadanie alternatívneho riešenia. Rizikom online prepojenia pokladníc je nedostatočné pokrytie niektorých oblastí internetovým signálom.

Zdroj: Slovenská komora daňových poradcov

(redakčne krátené)

Máte záujem o riešenie on-line eKasy vo Vašej spoločnosti?

Napíšte nám a my sa Vám ozveme a pomôžeme Vám s jej riešením.

[contact-form-7 404 "Nenájdené"]
  • Boli tieto informácie užitočné?
  • ÁnoNie

Najhľadanejšie

Money S3 Money S4 Money S5

Obľúbené články

Vyskúšajte si účtovný program Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami