Ako zrýchlite chod účtovného programu?

Solitea, a.s. | 21. 07. 2021

Aj keď účtovné a ekonomické systémy nie sú príliš náročné na hardware, pokiaľ máte starší počítač alebo notebook, mávajú pri dátovo zložitejších operáciách pomalšiu odozvu. Prečítajte si, ktoré komponenty majú na rýchlosť týchto systémov najväčší vplyv.

Obsah

  Pevný disk

  Ak máte účtovný systém na jednom počítači, je kľúčový pevný disk. „Najhoršie sú z tohto pohľadu staré platňové HDD s rýchlosťou 5 400 otáčok za minútu, na ktorých systém pri náročnejších operáciách naozaj nemusí byť plynulý,“ hovorí k tomu šéf vývoja ekonomického a účtovného systému Money S3, Vítězslav Švejda.

  Pokiaľ máte počítať alebo notebook s klasickým HDD, investujte a nahraďte ho za omnoho rýchlejší SSD. Overený je napríklad Samsung Evo. SSD (Solid-State Drives) fungujú na úplne inom princípe než klasické magnetické pevné disky – nemajú žiadne pohyblivé súčiastky a zápis dát je niekoľkonásobne rýchlejší.

  SSD naviac v posledných rokoch výrazne zlacneli a dnes sú už dostupné aj s veľkými kapacitami za prijateľné ceny. Tiež životnosť týchto diskov je násobne vyššia než predtým – kvalitnejší SSD majú vysoké TBW (Terabytes written) a ich životnosť je 10 a viac rokov.

  Okrem zrýchlenia účtovného programu vám SSD zrýchli celý počítač a aj z niekoľkoročného starčeka ešte vykreše výkon, ktorý bohato postačuje na bežnú kancelársku prácu.

  Staré magnetické disky sú už dnes prežitkom, vymeňte ich za SSD.

  Rýchlosť a priepustnosť siete

  Pri sieťovej prevádzke účtovného systému, keď máte server a niekoľko lokálnych staníc, je okrem disku kľúčová tiež rýchlosť a priepustnosť počítačovej siete. Platí, že čím vyššia rýchlosť a priepustnosť siete, tým svižnejšie účtovný program reaguje.

  „Rýchlosť a priepustnosť siete najčastejšie ovplyvňuje kvalita sieťových prvkov – napríklad switchov kabeláže alebo sieťových kariet. Pokiaľ teda vnímate, že váš systém spomaľuje práve nedostačujúci tok dát, určite sa na tieto komponenty zamerajte a upgradujte ich,“ odporúča Švejda.

  Odoberajte účtovné a daňové novinky zrozumiteľne a včas

  Zadajte váš e-mail a naše účtovné a daňové tipy vám budú chodiť priamo do e-mailu. info

  Odoslaním súhlasíte s našimi . zásadami pre spracovanie osobných údajov.

  Výkon vzdialeného servera

  Účtovné programy dnes môžete mať tiež v cloude. Vtedy je pre svižnosť systému kľúčový výkon vzdialeného servera, na ktorom je nainštalovaný. Zodpovednosť za výkon a dostupnosť servera má obvykle prevádzkovateľ cloudu, avšak je dobré vedieť, že v takom prípade je dôležitý najmä pevný disk a operačnú pamäť RAM daného servera.

  Ak sa vám zdá, že účtovný program v cloude nereaguje podľa predstáv, a viete, že na vašej strane je všetko v poriadku (napríklad máte dostatočne rýchly internet), potom je na mieste zvážiť výmenu prevádzkovateľa cloudu. Alebo si systém v cloude objednajte priamo od výrobcu účtovného programu či jeho certifikovaného partnera, ktorý by vám adekvátnu rýchlosť a odozvu mal garantovať.

  Pravidelná dátová údržba

  Niekedy môže účtovný program spomaľovať tiež „neporiadok“ v dátach, ktorý sa vo vnútri programu za roky nazhromaždil. Dodávatelia účtovných systémov obvykle na tento problém myslia a svojich užívateľov pravidelne upozorňujú na to, aby urobili dátovú údržbu.

  Postup takejto údržby je v každom programe odlišný, všeobecne teda odporúčame, aby ste sa držali pokynov dodávateľa a pravidelne dátovú údržbu vykonávali.

  Tip: Niekedy môže pomalšiu odozvu účtovného programu spôsobovať tiež zastaranosť samotného programu a jeho databáza. Preto odporúčame používať pravidelne aktualizovaný účtovný systém. Napríklad Money S3 je aktualizované každý mesiac. Vývojári postupne presúvajú jeho databázy do dátového systému SQLite, ktorý odozvu systému násobne zrýchľuje.

   

  Autorom článku je Katarína Serinová

  • Boli tieto informácie užitočné?
  • ÁnoNie

  Najhľadanejšie

  Money S3 Money S4 Money S5

  Obľúbené články

  Vyskúšajte si účtovný program Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami