Podnikanie / Štart podnikania/Ako si založiť živnosť a získať živnostenský list krok za krokom
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Ako si založiť živnosť a získať živnostenský list krok za krokom

Ako si založiť živnosť a získať živnostenský list krok za krokom
Seyfor Slovensko, a.s.
15. 03. 2023
Doba čtení5 minút čítania
Líbilo se4
Ako si založiť živnosť a získať živnostenský list krok za krokom

Obsah

  Možno máte v hlave jasný podnikateľský plán, možno akurát premýšľate, že opustíte zamestnanie a budete pracovať na seba. V každom prípade sa ale najskôr musíte vysporiadať s povinnou administratívou. Prečítajte si nášho sprievodcu a urobte si jasno v tom, čo je potreba k založení živnosti – zistíte, že to nie je tak zložité.

  Čo je to živnosť a kto môže podnikať na živnosť

  Podľa Zákona o živnostenskom podnikaní je to:

  „Sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.”

  Inými slovami je to ktorýkoľvek podnikateľ od elektrikára po ekonomického poradcu, ktorý podniká na živnostenský list a splnil nasledujúce podmienky  pri založení živnosti:

  • dovŕšil vek 18 rokov,
  • je spôsobilý na právne úkony (dokladá sa občianskym preukazom),
  • je bezúhonný (dokladá sa výpisom z registra trestov),
  • spĺňa kvalifikačné požiadavky kladené na daný druh podnikania (podľa typu živnosti nižšie).

  Prvé kroky nemusia viesť iba na živnostenský úrad

  Vydať sa môžete na ktorýkoľvek živnostenský úrad, bez ohľadu na to, kde bývate. Zoberte si so sebou:

  • doklad totožnosti (občiansky preukaz),
  • poplatok na úhradu otvorenia živnosti – voľná živnosť 5€, viazaná a remeselná 15€.

  Výpis z registra trestov nosiť nemusíte, úrad si ho obstará sám.

  Založenie živnosti je pomerne jednoduchá záležitosť, pokiaľ máte občiansky preukaz s čipom a elektronický podpis. Cez portál www.slovensko.sk je možné otvoriť voľnú živnosť zdarma, remeselnú alebo viazanú živnosť si otvoríte za poplatok 7,50€.

  Aký typ živnosti potrebujete k založení podnikania?

  Voľná živnosť je činnosť, ktorú môže vykonávať hocikto, čiže nevyžaduje sa žiadne povolenie, vzdelanie, výučný list, certifikáty či skúšky. Typickým príkladom je živnosť kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) alebo živnosť reklamné a marketingové služby, prieskum trhu a verejnej mienky. O túto živnosť jednoducho požiadate a žiadne doklady o vyučení alebo vzdelaní neprikladáte.

  Remeselná živnosť je činnosť, na ktorú musíte mať výučný list, prípadne iné adekvátne vzdelanie, ktorého úspešné absolvovanie preukážete dokladom pri zakladaní živnosti. Príkladom remeselnej činnosti je napr. kominár, klampiar alebo cukrár.

  Viazané živnosti sú činnosti, na ktoré musíte preukázať príslušné požadované vzdelanie a častokrát aj prax. Napríklad, ak chcete mať autoškolu, musíte mať otvorenú živnosť Prevádzkovanie autoškoly, a aby ste si ju mohli otvoriť, musíte mať úplné stredoškolské vzdelanie a najmenej dva roky praxe prevádzkovateľa autoškoly zodpovedného zástupcu v autoškole alebo inštruktora autoškoly počas troch rokov pred podaním ohlásenia živnosti alebo pred podaním žiadosti o vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení.

  Aké mám zvoliť miesto podnikania (sídlo)?

  Živnosť sa spravidla otvára na adresu trvalého bydliska, a ak to je iná adresa,  musíte mať súhlas majiteľa nehnuteľnosti (overený), pokiaľ budete podnikať na inom mieste, než je bydlisko. Bez ohľadu na to, o koľko živnostenských listov si požiadate, dostanete vždy jedno IČO. Čiže, dnes si požiadate napr. o dve živnosti, o pol roka o ďalšie dve a jednu pôvodnú zrušíte, stále máte jedno IČO. Živnostenský list, ktorý hovorí o tom, že máte otvorenú konkrétnu živnosť, je vždy vydaný na vaše meno a pod svojim menom aj podnikáte, no môžete mať v názve svojej živnosti aj iný doplňujúci názov, napr. Ján Mrkva – nábytok. Ale nie je to povinné.

  Ako je to so sociálnym a zdravotným poistením a daňami?

  Vo formulári, ktorý vypĺňate pri otvorení živnosti, môžete požiadať zároveň aj o registráciu vo vašej zdravotnej poisťovni, u správcu dane a Jednotné kontaktné miesto, ktoré vybavenie žiadosti spracováva, vám pridelí aj spomínané IČO. Toto môžete zaznačiť aj pri vybavovaní živnosti online cez portál www.slovensko.sk.

  Na začiatku podnikania sa platí zdravotné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu, pokiaľ nie ste v súbehu (napr. pracovná zmluva alebo zdravotné poistenie za vás platí štát).

  Musím si viesť účtovníctvo?

  Ako živnostník môžete využiť možnosť viesť daňovú evidenciu podľa zákona o dani z príjmu, a to buď skutočné výdavky alebo paušálne výdavky vo výške 60% z výšky príjmov, maximálne 20 000€ ročne. Druhou možnosťou je možnosť viesť jednoduché účtovníctvo, ba dokonca aj podvojné účtovníctvo.

  Viac o daňovej evidencii nájdete v tomto článku: Komu sa oplatí viesť daňovú evidenciu a komu účtovníctvo

  Neviete sa rozhodnúť, či máte uplatňovať paušálne alebo skutočné výdavky v daňovej evidencii? Prečítajte si tento článok: Paušál alebo skutočné výdavky. Čo sa viac oplatí?

  Odoberajte tipy pre začínajúcich podnikateľov

  Zadajte váš e-mail a získajte účtovné a daňové tipy pre začiatok vášho podnikania. info

  Odoslaním súhlasíte s našimi zásadami pre spracovanie osobných údajov.

  A máte hotovo

  Po vybavení týchto náležitostí vám úrad pridelí identifikačné číslo (IČ) a výpis z živnostenského registra. Ak riešite založenie online cez www.slovensko.sk, a máte aktivovanú schránku, príde Vám výpis do schránky, ak túto možnosť zvolíte vo formulári.

  Kedy sa vyplatí založiť firmu

  Začať podnikať ako fyzická osoba pre vás nemusí vždy byť ta najlepšia voľba. Právnická osoba (najčastejšie s. r. o.) je pro vás výhodnejšia napríklad vtedy, ak:

  • zakladáte veľmi rizikové podnikanie,
  • firmu raz chcete predať,
  • nechcete vystupovať pod svojim menom,
  • sa do podnikania púšťate spolu s ďalšími zakladateľmi.

  TIP: Stále netušíte, ktorá forma podnikania je pre vás lepšia? Pozrite sa na článok Ako zložiť živnosť alebo sro.

  Boli informácie v článku užitočné?

  Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

  Áno
  Nie
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyskúšajte si účtovný program
  Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami

  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.
  Vyskúšajte zadarmo
  Zavrieť reklamu
  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.