Dane / Daň z pridanej hodnoty/Infoservis: Ste platcovia DPH? Vláda Vám pripravuje nové povinnosti!
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Infoservis: Ste platcovia DPH? Vláda Vám pripravuje nové povinnosti!

Infoservis: Ste platcovia DPH? Vláda Vám pripravuje nové povinnosti!
Seyfor Slovensko, a.s.
06. 08. 2013
Doba čtení3 minúty čítania
Infoservis: Ste platcovia DPH? Vláda Vám pripravuje nové povinnosti!

Viete aké budú Vaše nové povinnosti od januára 2014 ?  Vaše faktúry chcem mať v elektronickej podobe aj finančná správa. Zvládnete ďalšiu evidenciu DPH ručne, alebo to prenecháte na softvér ? Prinášame Vám informácie v spolupráci s vydavateľstvom Verlag Dashöfer.

Všetky faktúry, ktoré podnikateľ (platca DPH) dostal alebo obchodnému partnerovi poslal, chce mať v elektronickej forme aj finančná správa. Ráta sa s tým v novele zákona o DPH, ktorú v stredu schválila vláda a po odobrení v parlamente by mala nadobudnúť účinnosť od januára budúceho roka. Štát chce dostať faktúry podnikateľov na daňové úrady cez takzvaný kontrolný výkaz, v ktorom majú byť detaily o čísle faktúry, dátume prijatia platby, daňový základ aj sadzba dane. Zavedie ho skôr, ako plánoval, Akčný plán boja proti daňovým podvodom s ním rátal od októbra 2014. Údaje budú vypĺňať podnikatelia cez účtovný softvér, zatiaľ ho však nemajú na tieto účely prispôsobený. Firmy budú povinné si tento softvér aktualizovať alebo upraviť.

Kontrolný výkaz

  • ráta s ním novela zákona o DPH, ktorú v stredu schválila vláda, účinný by mal byť od 1. januára 2014,
  • vo výkaze majú byť detailné informácie o každej faktúre,
  • párovaním a krížovou kontrolou faktúr od dodávateľov a odberateľov sa má zamedziť odpočtom a únikom.

Hrozba vysokých pokút

Ako bude výkaz vyzerať, zatiaľ nevie presne ani rezort financií, ktorý novelu pripravil. Vzor výkazu pripravuje.„Softvér dnes vygeneruje zostavu výkazu DPH, tá je podkladom na posielanie daňového priznania k DPH,“vraví poradca ministra Radko Kuruc. Zostavu budú podnikatelia on-line posielať v podobe, ktorá zatiaľ nie je známa. Výkaz bude musieť poslať za každé zdaňovacie obdobie, keď je povinný podať aj daňové priznanie.

Podnikateľovi, ktorý nedoručí výkaz alebo v ňom odpíše z faktúry zlé údaje, bude môcť dať daňový úrad pokutu do desaťtisíc eur. Ak omyl zopakuje, postih môže byť až 100-tisíc eur. Firmy tento návrh kritizujú, tvrdia, že ich čaká ďalšia byrokracia a vyššie náklady. Podľa Republikovej únie zamestnávateľov zmena zaťaží podnikateľské prostredie, je technicky a finančne náročná s krátkym termínom na úpravu softvérov. Ministerstvo financií toto opatrenie považuje za kľúčový nástroj proti únikom na DPH. Na nich štát prichádza ročne o 1,2 až 2,3 miliardy eur. Daniari očakávajú, že získaním faktúr od dodávateľov aj odberateľov odhalia neprehľadné toky fiktívnych tovarov, ktorými sa vyhýbajú daňovej povinnosti. Pôjde o takzvané krížové kontroly.

„Automatické spracovanie získaných údajov a ich krížová kontrola pomôže odhaľovať karuselové podvody, podvodne vystavené faktúry, ktoré nie sú zaevidované ako príjem, ale na druhej strane si z nich odberatelia uplatňujú odpočet,“ reagovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Zabrániť by sa malo vyplateniu nadmerného odpočtu z tej istej faktúry.

Ako bude fungovať?

V praxi môže byť spracovanie údajov zložitejšie. Finančná správa totiž stále nemá plne funkčný nový informačný systém od IBM a SAP, ktorý by údaje z faktúr analyzoval automaticky. V čase, keď sa daňové priznania k DPH skenujú a prevláda fyzické doručovanie, sa elektronizácia zdá ako sci-fi. Navyše, aby porovnávanie faktúr bolo efektívne a rýchle, žiada si to nové investície do IT systémov. Tie stoja desiatky miliónov eur.

Finančná správa neodpovedala, ako zmenu v zákone zvládnu v praxi jej čiastkové analytické systémy, akým je napríklad Data Warehouse. Môže tak fungovať poloautomatická práca analytikov finančnej správy a polície, ktorí si vyberú len dáta týkajúce sa podozrivých firiem.

Ing. Zuzana Neupauerová PhD., Zdroj: Verlag Dashöfer

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.