Dane / Daň z príjmov právnickej osoby/Opravné verzus dodatočné daňové priznanie. Viete, v čom presne je rozdiel?
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Opravné verzus dodatočné daňové priznanie. Viete, v čom presne je rozdiel?

Opravné verzus dodatočné daňové priznanie. Viete, v čom presne je rozdiel?
Seyfor Slovensko, a.s.
02. 03. 2021
Doba čtení2 minúty čítania
Líbilo se22
Opravné verzus dodatočné daňové priznanie. Viete, v čom presne je rozdiel?

Obsah

  Každý, kto je povinný podávať daňové priznanie (či už kvôli dani z príjmu alebo kvôli DPH), má možnosť za jedno zdaňovacie obdobie podať riadne, opravné a dodatočné priznanie. Riadne priznanie je vždy to prvé, ktoré podáte, opravné a dodatočné priznanie už majú svoje podmienky a špecifiká. Poďme si ich vysvetliť.

  Opravné priznanie: pokiaľ chcete ešte v termíne na podanie priznanie napraviť chybu

  Opravné daňové priznanie podávate v prípade, že ste v riadnom priznaní urobili chybu, prišli ste na ňu a ešte v termíne chcete túto chybu napraviť. Dôležité je vedieť, že opravným daňovým priznaním sa úplne nahrádza riadne priznanie. To znamená, že akonáhle podáte opravné daňové priznanie, to riadne „zaniká“ a úrady berú do úvahy len opravné priznanie.

  Pripomíname, že opravné daňové priznanie môžete podať len v termíne, do ktorého ste mali odovzdať riadne priznanie. Pri priznaní k dani z príjmu za predchádzajúci rok je to do konca marca (prípadne do konca júna alebo septembra, pokiaľ máte podané oznámenie na daňovom úrade o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania), pri priznaní k DPH do 25. dňa v nasledujúcom mesiaci po skončení vášho zdaňovacieho obdobia (mesiaca alebo štvrťroku).

  Opravných daňových priznaní môžete teoreticky podať nekonečne veľa, takže keď urobíte chybu aj v opravnom priznaní, môžete si ho znovu opraviť. Vždy ale musíte splniť podmienku, že priznanie podávate ešte v termíne. Úrady potom berú do úvahy vždy posledné podané opravné priznanie – teda to najnovšie.

  Dodatočné priznanie: pokiaľ opravujete chybu po termíne

  Pokiaľ vo svojom riadnom alebo opravnom daňovom priznaní nájdete chybu, ale už vypršal riadny termín pre podanie, musíte podať priznanie dodatočné. Dôležité je vedieť, že dodatočné priznanie nie je plnohodnotné priznanie, ale obsahuje len rozdiely medzi riadnym (prípadne opravným) a dodatočným priznaním.

  Dodatočné priznanie tak nenahrádza riadne alebo opravné, ale len ho dopĺňa. Úrady po jeho podaní berú do úvahy, ako vaše pôvodné daňové priznanie, tak aj to dodatočné. Z toho vyplýva, že dodatočné priznanie nemôžete podať, pokiaľ nemáte podané riadne alebo opravné priznanie.

  Odoberajte účtovné a daňové novinky zrozumiteľne a včas

  Zadajte váš e-mail a naše účtovné a daňové tipy vám budú chodiť priamo do e-mailu. info

  Odoslaním súhlasíte s našimi zásadami pre spracovanie osobných údajov.

  Rozhodne platí, že pokiaľ vo svojom daňovom priznaní po termíne nájdete chybu, je lepšie dobrovoľne podať dodatočné priznanie ako pasívne čakať na výzvu od daňového úradu. Totiž, pokiaľ kvôli chybe neodvediete daň v plnej výške, môže od vás daňový úrad následne požadovať penále.

  Podávanie priznania k dani z príjmu alebo k DPH je príjemnejšie, keď máte po ruke šikovný ekonomický systém typu Money. Ten vám vôbec neumožní podať dodatočné priznanie, pokiaľ nemáte podané riadne alebo opravné, upozorňuje vás na všetky lehoty a vyplňovanie formulárov je vďaka intuitívnemu sprievodcovi jednoduchšie.

  Boli informácie v článku užitočné?

  Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

  Áno
  Nie
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyskúšajte si účtovný program
  Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami

  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.
  Vyskúšajte zadarmo
  Zavrieť reklamu
  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.