Dane / Daň z príjmov právnickej osoby/Pletiete si daňového poradcu s účtovníkom? Môže vás to vyjsť veľmi draho
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Pletiete si daňového poradcu s účtovníkom? Môže vás to vyjsť veľmi draho

Pletiete si daňového poradcu s účtovníkom? Môže vás to vyjsť veľmi draho
Seyfor Slovensko, a.s.
17. 07. 2020
Doba čtení1 minúta čítania
Líbilo se13
Pletiete si daňového poradcu s účtovníkom? Môže vás to vyjsť veľmi draho

Obsah

  Keď idete so spracovaním daňového priznania za účtovníkom, je to, ako by ste šli s boľavým zubom za obvodným lekárom. Vysvetlíme vám, aké sú rozdiely medzi týmito profesiami, aby ste vedeli, koho potrebujete osloviť. Zlá voľba vás môže stáť veľa peňazí, pretože len jeden zo špecialistov musí mať povinné poistenie.

  Účtovník

  Účtovník je špecialista na vedenie účtovníctva. Do jeho kompetencií spadá vedenie účtovníctva a všetkých súvisiacich operácii. Do nich patrí aj spracovanie podkladov k daňovému priznaniu, ale už nie samotná tvorba daňového priznania.

  Na rozdiel od daňových poradcov nemusí mať účtovník povinné poistenie zodpovednosti za škody. Napriek tomu je vhodné, keď ho majú a pri výbere externého účtovníka sa na neho určite opýtajte.

  Aj keby účtovník poistenie zodpovednosti mal, nekryje chyby, ktoré urobí v daňovom priznaní. Ako účtovník totiž nemá pre túto činnosť oprávnenie .

  Daňový poradca

  Daňový poradca je odborník na problematiku daní. Musí zložiť prísne skúšky, ktoré podľa Komory daňových poradcov úspešne zvládne len 20–30 % uchádzačov. Až potom sú adepti zapísaný do zoznamu daňových poradcov a môžu začať vykonávať túto profesiu.

  Daňový poradca je spôsobilý k tomu, aby vám spracoval daňové priznanie, kontrolné hlásenie a všetko ďalšie, čo sa týka daní. Má povinné poistenie, takže keby vo formulároch urobil chyby, za ktoré finančný úrad udelí pokuty, pokryje ich jeho poistenie.

  Niekedy spracováva aj účtovníctvo, pretože ho potrebuje ako podklad pre daňové priznanie. Na oblasti účtovníctva, ktoré priamo nesúvisia s daňami, ale nemusí byť špecialista.

  Koho si zvoliť

  Ste živnostník a potrebujete najmä spracovanie daňového priznania? Dohodnite si spoluprácu s daňovým poradcom, ktorý vám urobí aj jednoduché účtovníctvo. Pokiaľ už máte svojho špecialistu, overte si, že je zapísaný v oficiálnom zozname daňových poradcov.

  Ste firma a potrebujete detailné účtovníctvo, aby ste vedeli, ako sa darí vášmu biznisu? Oslovte účtovného aj daňového poradcu, ktorý sa na základe dodaného účtovníctva postará o dane.

  Vyššie uvedená odporučenie slúži ako všeobecné vodítko. Konkrétne vždy záleží na vašej špecifickej situácii. Najlepšie urobíte, keď sa budete informovať u svojho účtovníka alebo daňového poradcu.

  Boli informácie v článku užitočné?

  Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

  Áno
  Nie
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyskúšajte si účtovný program
  Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami

  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.
  Vyskúšajte zadarmo
  Zavrieť reklamu
  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.