Dane / Daň z príjmov právnickej osoby/Prečo sa oplatí posunúť termín daňového priznania na jún
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Prečo sa oplatí posunúť termín daňového priznania na jún

Prečo sa oplatí posunúť termín daňového priznania na jún
Seyfor Slovensko, a.s.
13. 06. 2017
Doba čtení2 minúty čítania
Líbilo se4
Prečo sa oplatí posunúť termín daňového priznania na jún

Dôvodov na odklad daňového priznania je hneď niekoľko, tým najčastejším je pochopiteľne čas. Existujú však aj praktické a ekonomické dôvody, pre ktoré sa oplatí termín daňového priznania odložiť na jún. Prinášame Vám ich prehľad.

1. Viac času na prípravu daňového priznania

Živnostníci, firmy ale aj profesionálni účtovníci, či daňoví poradcovia s viacerými klientmi väčšinou nestíhajú do konca marca zosumarizovať všetky potrebné doklady. Sú tak nútení rozložiť si prácu a podať odklad lehoty na podanie daňového priznania.

2. Investovanie finančných prostriedkov alebo ich našetrenie

Najpodstatnejšou výhodou odloženia daňového priznania pre právnické a rovnako aj fyzické osoby je posun lehoty na úhradu dane. Daň z príjmu v takýchto prípadoch siaha do výšky niekoľko desiatok tisíc eur. V prípade odkladu tak firmy môžu využiť čas na investovanie a rozvoj spoločnosti. V praxi je tiež bežné, že po vyčíslení dane z príjmu spoločnosť alebo podnikateľ zistí, že nemá dostatok finančných prostriedkov, potrebných na úhradu dane, odklad lehoty umožní ich našetrenie.

3. Sumarizácia a správne vyčíslenie nákladov

V prípade obchodovania so zahraničím, odklad daňového priznania slúži aj na to, aby boli v účtovníctve zahrnuté všetky faktúry za minulé obdobie od zahraničných partnerov. Obvykle sa až pri inventarizácii zistí, že chýba väčšina zahraničných faktúr alebo že sa v účtovníctve nachádza veľa nezúčtovaných zálohových faktúr, ktoré nie sú zaúčtované do nákladov/výdavkov.

4. Posun lehoty na platenie preddavkov

Ak daňová povinnosť predpovedá, že nasledujúce obdobie bude firma alebo podnikateľ povinný platiť preddavky na daň z príjmu, odkladom daňového priznania sa posúva aj termín na platenie týchto preddavkov. Povinnosť platiť preddavky vzniká, ak je v daňovom priznaní daňová povinnosť vyššia ako 2 500 €.

5. Odklad povinnosti platenia sociálnych odvodov

Tento prípad sa týka len fyzických osôb, ktoré v uplynulom období presiahli hranicu príjmu na platenie odvodov do sociálnej poisťovne, ktorá je v súčasnosti 5 298 €. Odkladom lehoty na podanie daňového priznania sa automaticky posúva aj lehota na platenie preddavkov. Znamená to, že napríklad:

  • ak je povinnosť podať daňové priznanie do 31.3.2017, tak povinnosť platiť sociálne odvody vzniká od júla 2017,
  • ak je povinnosť podať daňové priznanie do 30.4.2017 povinnosť platiť sociálne odvody vzniká od augusta 2017 a pod.

Oplatí sa to preto tým fyzickým osobám, ktoré sociálne odvody neplatili v minulom období vôbec alebo ktoré mali zisk za rok 2016 vyšší ako za rok 2015, a teda budú platiť vyššie odvody oproti minulému roku.

Odklad daňového priznania má aj svoje nevýhody

Určitou nevýhodou pri odklade daňového priznania je možnosť získať podnikateľský úver, ku ktorému banka vždy požaduje doložiť daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie. Odklad termínu pre podanie priznania môže spôsobiť aj odklad času, v ktorý banka posudzuje žiadosť. Preto si treba vopred zvážiť všetky pre a proti odkladu daňového priznania.

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.