Dane/Kedy musí fyzická osoba podať daňové priznanie?
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Kedy musí fyzická osoba podať daňové priznanie?

Kedy musí fyzická osoba podať daňové priznanie?
Seyfor Slovensko, a.s.
16. 05. 2023
Doba čtení2 minúty čítania
Líbilo se10
Kedy musí fyzická osoba podať daňové priznanie?

Obsah

  Stále častejšie si zamestnanci privyrábajú bokom ako súkromní podnikatelia. Prečo nevyužiť voľný čas po pracovnej dobe efektívne, obzvlášť keď ste v práci nabrali know-how, ktoré môžete využiť aj inde? Nezabudnite ale na to, že v takomto prípade musíte podať priznanie k dani z príjmu, pretože zamestnávateľ Vám už nemôže urobiť ročné zúčtovanie dane.

  Podnikanie popri zamestnaní má niekoľko výhod:

  1. Nie ste pod existenčným tlakom okamžitého zárobku z podnikania na zabezpečenie základných potrieb.
  2. Pre účely zdravotného poistenia ste „v súbehu“ a môžete si sami určiť vymeriavací základ, z ktorého platíte preddavky na zdravotné poistenie, čiže aj 0€. Vyrovnanie zdravotného poistenia zabezpečí ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, ktoré vykoná zdravotná poisťovňa vždy nasledujúci kalendárny rok do 30.9.
  3. Všeobecne sa prvý rok podnikania, resp. v prvom zdaňovacom období neplatia povinné sociálne odvody.
  4. Pokiaľ neprekročíte hranicu príjmov z podnikania v zdaňovacom období určenou ako 12-násobok aktuálneho minimálneho vymeriavacieho základu, nebudete platiť sociálne odvody ani v ďalšom období (pre rok 2023 to je suma 7 266 €).

  Odoberajte tipy pre začínajúcich podnikateľov

  Zadajte váš e-mail a získajte účtovné a daňové tipy pre začiatok vášho podnikania. info

  Odoslaním súhlasíte s našimi zásadami pre spracovanie osobných údajov.

  Ako je to s daňovým priznaním

  Kedy vzniká povinnosť fyzickej osobe podať daňové priznanie k dani príjmov za rok 2022?

  Daňové priznanie musíte na daňový úrad podať vždy, keď vaše zdaniteľné príjmy v uplynulom roku presiahnu 50% sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona (pre rok 2022 je to čiastka 2 289,63 €). Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený. Povinnosť podať daňové priznanie majú fyzické osoby, ktoré dosiahli daňovú stratu, aj keď ich príjmy nepresiahli hranicu 50% sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) zákona. Priznanie k dani z príjmu za celý rok podávate, aj ak ste si živnosť založili v priebehu daného roka a podnikali iba časť roka.

  Ak ste zároveň zamestnanec, živnostník alebo prenajímate nehnuteľnosť podľa §6 ods.3, či máte príjmy zo Zmlúv o dielo podľa autorského zákona, podávate jedno daňové priznanie FO typ B.

  Ak počítate s tým, že sa podaniu daňového priznania k dani z príjmov nevyhnete, oplatí sa zhromažďovať svoje faktúry na jednom mieste. Výbornou fakturačnou službou je iDoklad, z ktorého si ľahko vygenerujete všetky podklady.

  Na záver jedno upozornenie: pokiaľ váš zamestnávateľ podniká v rovnakom obore, v ktorom si chcete zriadiť živnosť, musíte mať jeho písomný súhlas, prípadne si dobre pozrite pracovnú zmluvu, či sa takáto činnosť explicitne zamestnancovi nezakazuje.

  Boli informácie v článku užitočné?

  Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

  Áno
  Nie
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyskúšajte si účtovný program
  Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami

  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.
  Vyskúšajte zadarmo
  Zavrieť reklamu
  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.