Dane / Daň z príjmov právnickej osoby/Oplatí sa odklad daňového priznania viac živnostníkom alebo firmám?
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Oplatí sa odklad daňového priznania viac živnostníkom alebo firmám?

Oplatí sa odklad daňového priznania viac živnostníkom alebo firmám?
Seyfor Slovensko, a.s.
19. 06. 2017
Doba čtení2 minúty čítania
Oplatí sa odklad daňového priznania viac živnostníkom alebo firmám?

Odložiť platenie daní na neskôr a podať daňové priznanie namiesto 31. marca až 30. júna je rozhodnutie, ktoré robí stále viac živnostníkov a firiem. Komu sa však oplatí a komu neoplatí termín podania daňového priznania posunúť? Pozreli sme sa na výhody aj nevýhody, ktoré z odkladu termínu plynú.

Výhody odkladu daňového priznania

Najpodstatnejšou výhodou odloženia daňového priznania pre právnické a rovnako aj fyzické osoby je posun lehoty na úhradu dane. V praxi je bežné, že po vyčíslení dane z príjmu spoločnosť alebo podnikateľ zistí, že nemá k dispozícii také množstvo finančných prostriedkov, aké je potrebné na úhradu dane. Odklad lehoty v takýchto prípadoch umožní našetriť si finančné prostriedky do dátumu odkladu.

Živnostníci, ktorým sa darilo a zarobili viac, ušetria aj na odvodoch. Nový vyšší vymeriavací základ pre výpočet sociálnych a zdravotných odvodov použijú na výpočet poistného až do septembra. Budú platiť viac, ale až o tri mesiace neskôr. Kompletné výhody odkladu daňového priznania nájdete v článku – Prečo sa oplatí posunúť termín daňového priznania na jún.

Nevýhody odkladu daňového priznania

Naopak nevýhodné môže byť posunutie termínu podania daňového priznania pre tie spoločnosti alebo živnostníkov, ktorí platili vyššie preddavky na daň z príjmu a vznikol im preplatok. Ak si oddialia termín podania daňového priznania, tak aj preplatky im štát vráti neskôr.

Pre živnostníkov je odklad nevýhodný aj vtedy, ak v uplynulom roku zarobili menej ako v predchádzajúcom. Automaticky im vychádza nižší vymeriavací základ na platenie preddavkov na sociálne a zdravotné poistenie. Ak ste ako živnostník zarobili menej vlani, ako predvlani – neodkladajte daňové priznanie na jún, priznajte daň v marci a plaťte nižšie poistné od júna.

Firmám, ktoré platia iba daň a nie odvody, sa posunutím termínu daň nijako neznižuje. Keďže odvody neplatia, nie je preto pre ne táto forma výhody zaujímavá.

Tip pre výhodný odklad daňového priznania

Živnostníci, ktorí dokážu vopred správne odhadnúť základ dane, môžu každoročným posúvaním termínu daňového priznania z marca na jún alebo opačne, šikovne ušetriť na poistnom a odvodoch. Vďaka 3-mesačnému odkladu si môžu zabezpečiť platenie vyššieho poistného iba 9 mesiacov.

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.