Dane / Daň z pridanej hodnoty/Pripravte sa na kontrolný výkaz k DPH
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Pripravte sa na kontrolný výkaz k DPH

Pripravte sa na kontrolný výkaz k DPH
Seyfor Slovensko, a.s.
11. 12. 2013
Doba čtení3 minúty čítania
Líbilo se1
Pripravte sa na kontrolný výkaz k DPH

Platitelia dane budú mať od januára 2014 novú povinnosť, spolu s daňovým priznaním elektronicky podávať aj kontrolný výkaz. Ako bude táto povinnosť premietnutá do aparátu systémov Money ?  Pozadie prípravy poodhalila Mgr. Kristína Pokorná, analytička spoločnosti Solitea Slovensko.

Týka sa táto zmena všetkých zákazníkov, používateľov Money ?

Táto zmena sa týka predovšetkým platiteľov DPH, ktorí v Money S3, ale aj v Money S4 a S5 vystavujú alebo prijímajú faktúry, rovnako ako doklady v hotovosti, napríklad tržby z registračnej pokladnice, alebo nákupy v hotovosti.

Podľa zástupcov Ministerstva financií, táto zmena vraj podnikateľov nezaťaží, lebo údaje vstupujúce do kontrolného výkazu už v systéme majú aj teraz (napríklad sumy, čísla dokladov a pod.), je to tak ?

Nie, tak celkom. Kontrolný výkaz zavádza ďalšie dodatočné povinné údaje, ktoré sú potrebné pre jeho vyplnenie a doteraz ich podnikatelia pre spracovanie priznania nepotrebovali.

Ktoré sú to ?

Je ich viac, ale napríklad pri vystavených faktúrach, bude potrebné vedieť odlíšiť, ktoré faktúry podnikateľ vystavil platiteľom DPH, ktoré iným podnikateľom a ktoré bežným spotrebiteľom. Hoci v daňovom priznaní vstupujú do jedného riadku, v kontrolnom výkaze sa uvádzajú v odlišných oddieloch. Z tohto dôvodu bude od nového roka potrebné  dôsledne už pri fakturácii zadávať idenfikátory adresy ako IČO, DIČ, IČ DPH, aby Money vedelo správne identifikovať či ide o faktúru vystavenú zdaniteľnej osobe alebo občanovi – nepodnikateľovi.

Spomínali ste, že nových povinností je viac, na čo sa ešte podnikatelia musia pripraviť ?

Dochádza k rozšíreniu tuzemského prenesenia daňovej povinnosti na tovary pri predaji tovarov ako sú mobilné telefóny alebo integrované obvody, obilniy, tovary ako sú železo a oceľ a predmety z nich.  Zároveň sa tieto tovary špeciálne vykazujú v kontrolnom výkaze (dodávateľ musí v prípade, ak fakturuje takéto tovary uvádzať množstvo tovaru pre každý druh alebo kód tovaru samostatne). Taktiež bude potrebné samostatne viesť doklady o tržbách  z registračnej pokladnice

Ako tieto zmeny premietnete do aparátu Money ?

Zmena bude realizovaná v dvoch krokoch. Najprv pribudnú nové členenia DPH, táto zmena je nevyhnutná, lebo to čo sa doteraz evidovalo spolu, sa bude musieť analyticky rozčleniť. Doklady s týmito členeniami DPH by sa mali vystavovať už od nového roka a zákazníci by sa na to mali vopred pripraviť, založiť účtovný rok a prípadne aktualizovať typy faktúr, aby si zjednodušili prácu.

V druhom kroku, uvoľníme aktualizácie Money S3, S4 aj S5 ktoré budú obsahovať odosielanie výkazu. Aparát na jeho vytvorenie máme z väčšej časti  hotový, ešte spracovávame zmeny publikované pred niekoľkými dňami, ale pokiaľ nie je na portáli FR SR možnosť výkaz prijať bolo by predčasné ho poskytnúť zákazníkom.

Bude aparát kontrolného výkazu k dispozícii všetkým zákazníkom ?

Nové členenia DPH potrebné pre založenie účtovného roka 2014 budú našim zákazníkom k dispozícii už v decembri.

Samotný aparát kontrolného výkazu bude uvoľnený koncom januára alebo začiatkom februára budúceho roka. Termín nezáleží len od nás, ale aj od stavu a pripravenosti služieb portálu FR SR.

Prístup k aktualizácii softvéru Money budú mať všetci naši zákazníci v rámci služieb podpory a aktualizácie pre rok 2014, preto je dôležité aby sa na to pripravili a zabezpečili si predplatné služby včas. 

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.