Podnikanie / Legislatíva/5 plánovaných zmien, ktoré ovplyvnia podnikateľov
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

5 plánovaných zmien, ktoré ovplyvnia podnikateľov

5 plánovaných zmien, ktoré ovplyvnia podnikateľov
Seyfor Slovensko, a.s.
20. 09. 2016
Doba čtení2 minúty čítania
5 plánovaných zmien, ktoré ovplyvnia podnikateľov

Blížiace sa daňové zmeny podnikateľov skôr znepokojujú ako tešia. Ako ste na tom vy? Tiež Vám nerobí radosť zdanenie dividend a naopak uvítate zníženie daní pre firmy? Pripravili sme pre Vás prierez plánovanými daňovými zmenami. Pozor konečná podoba zmien ešte nie je známa.

1. Zdaňovanie dividend

Od roku 2011 dividendy podliehajú zdravotnému poisteniu, pričom je určený maximálny strop, nad ktorý sa poistenie už neplatí. Vláda plánuje zrušiť stanovený strop a celkovo tiež platenie zdravotného poistenia z dividend. Na oplátku chce zaviesť zdanenie výplaty dividend 15 % sadzbou dane.

2. Kompenzácia zadržiavaného nadmerného odpočtu DPH

Podnikatelia na Slovensku v súčasnosti musia čakať na vrátenie nadmerného odpočtu DPH celé zdaňovacie obdobie + 30 dní + ďalšie predĺženie v prípade realizácie daňovej kontroly. Po novom však majú byť podnikateľom ako kompenzácia vyplácané úroky z omeškania. No tieto úroky sa majú priznať až po 6 mesiacoch, čo mnohí odborníci považujú za nedostatočné.

3. Máte auto s vyšším výkonom? Tak pozor…

Po úprave registračnej dane v roku 2014, sa na február 2017 plánuje jej ďalšie zvýšenie. S najvyššou sadzbou môžete rátať pri autách s výkonom vyšším ako 254 W. Zvýšenie bude naozaj citeľné (z 2 997 € na 6 308 €). Preto už teraz mnohí podnikatelia zvažujú registráciu áut v Českej republike a tiež zvýšenie záujmu o prepis auta na nového majiteľa.

4. Za chyby sa platí! Myslí si to aj vláda, ktorá sprísni sankcie

Vláda navrhuje zdvojnásobenie sankcií tým podnikateľom, ktorí sa pomocou nesprávne určených transferových cien úmyselne vyhýbajú daniam. K odpusteniu zdvojnásobených sankcií by malo prísť len v prípade, že daňovník uzná svoje pochybenie a v stanovenej lehote zaplatí rozdiel vyrubenej dane. Prípadne, ak daňovník požiada správcu dane o odsúhlasenie metódy ocenenia.

5. Zníženie dane z príjmov pre podnikateľov

Od januára 2017 sa zníži daň z príjmov právnických osôb o 1 % (z 22 % na 21 %). Aj napriek zníženiu, bude táto daň na Slovensku najvyššia spomedzi krajín V4. Väčšina firiem, ktoré majú nízky daňový základ a platia daňové licencie však túto zmenu nepocítia.

Vieme, že pri podnikaní vám najviac pomáha stabilné legislatívne prostredie, ktoré vďaka pravidelným zmenám zákonov nie je možné. Pomôcť vám však môže pravidelne aktualizovaný ekonomický softvér. Náš tím za Vás pozorne sleduje všetky legislatívne zmeny tak, aby sme vám ich priniesli v podobe aktualizácií účtovného programu Money S3.

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.