Podnikanie / Legislatíva/Certifikácia ekonomického softvéru je nezmysel. Skontrolujte si certifikáciu pokladníc
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Certifikácia ekonomického softvéru je nezmysel. Skontrolujte si certifikáciu pokladníc

Certifikácia ekonomického softvéru je nezmysel. Skontrolujte si certifikáciu pokladníc
Seyfor Slovensko, a.s.
16. 04. 2019
Doba čtení3 minúty čítania
Líbilo se1
Certifikácia ekonomického softvéru je nezmysel. Skontrolujte si certifikáciu pokladníc

Certifikácia pokladnice nie je pre slovenských podnikateľov ničím novým. Lenže s nástupom online eKasy sa postup mení. Prečítajte si, čo všetko musíte ako podnikateľ urobiť, aby ste vyviazli z kontroly bez pokuty.

Pred eKasou to bolo jednoduché: pre elektronickú registračnú pokladnicu (ERP) získavali certifikát výrobcovia, dovozcovia alebo distribútori. Takže podnikatelia nič neriešili a dostali certifikovanú pokladnicu ako celok.

Čo sa mení pri štarte eKasy

Online registračná pokladnica, ktorá komunikuje s eKasou, sa skladá z dvoch častí:

  1. pokladničného programu
  2. a chráneného dátového úložiska.

Certifikácia sa vzťahuje na pokladničný program a chránené dátové úložisko ako komplet. Zabezpečuje ju stále výrobca, ktorý garantuje, že bude systém komunikovať s eKasou.

Podmienky žiadosti o certifikáciu online pokladnice však nie sú pre výrobcov tak prísne ako pri žiadosti o certifikáciu ERP. Zatiaľ čo výrobca certifikuje funkcie, podnikateľ má zodpovednosť za to, aby sa dáta z pokladnice naozaj online prenášali do eKasy.

Nový hardvér možno nepotrebujete

Od roku 2015 majú výrobcovia povinnosť predávať iba pokladnice, ktoré je možné pripojiť na internet a zároveň umožňujú online prepojenie so systémom finančnej správy.

Takže ak ste si pokladnicu kupovali v roku 2015 a neskôr, máte po probléme. Vašu pokladnicu totiž pravdepodobne stačí len upgradovať. To môže spočívať napríklad v tom, že technik zo servisnej organizácie príde k vám do prevádzkarne, nainštaluje do pokladnice aktualizovaný pokladničný program a pripojí chránené dátové úložisko.

Staršie pokladnice vyrobené pred rokom 2015 pravdepodobne musíte vymeniť za nový model. Niektoré sa totiž nedajú pripojiť na internet alebo majú napríklad zabudovanú ihličkovú tlačiareň, ktorá nevie vytlačiť QR kód.

Vaše Money certifikáciu nepotrebuje

Ak sa pýtate, či je nutná certifikácia aj pre vaše Money, hneď vás upokojíme. Ekonomický systém s účtovníckymi, skladovými či mzdovými funkciami nie je povinnou súčasťou eKasy, takže sa naň povinnosť certifikácie nevzťahuje. Preto ani vaše Money S3, Money S4 alebo Money S5 nebude mať certifikáciu.

Toto riešenie potvrdzuje aj finančná správa. Tá výrobcom online registračných pokladníc odporúča certifikovať samostatný pokladničný program (bez ďalších funkcií ako napríklad sklady) s chráneným dátovým úložiskom – a nie účtovnícke, skladové či fakturačné systémy.

Certifikované Money by navyše vyžadovalo recertifikáciu pri každej aktualizácii systému. To by však znamenalo až 90-dňové zdržanie vydania nových verzií – a kvôli tomu by sa k vám legislatívne zmeny v účtovníctve alebo v DPH pravdepodobne nedostali včas.

Ako sa pripravujeme na eKasu

Neznamená to však, že eKasu neriešime. Dôkladne sa pripravujeme na to, aby ste mohli aj po spustení online evidencie tržieb využívať svoje Money rovnako ako doteraz. Takže údaje budete posielať online do eKasy a zároveň sa objavia vo vašom Money. Len nezabudnite, že virtuálna registračná pokladnica (VRP) toto nedokáže zabezpečiť.

Vyskúšajte si krátky dotazník a urobte si prehľad o tom, ktoré riešenie eKasy je pre vás najlepšie. Radi Vám s nim pomôžeme.

Chcem zistiť, ktoré riešenie sa pre mňa hodí

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.