Podnikanie / Legislatíva/Podnikatelia, buďte pripravení. VRP sa pre vás pravdepodobne vôbec nehodí
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Podnikatelia, buďte pripravení. VRP sa pre vás pravdepodobne vôbec nehodí

Podnikatelia, buďte pripravení. VRP sa pre vás pravdepodobne vôbec nehodí
Seyfor Slovensko, a.s.
23. 04. 2019
Doba čtení3 minúty čítania
Líbilo se12
Podnikatelia, buďte pripravení. VRP sa pre vás pravdepodobne vôbec nehodí

Aplikácia finančnej správy Virtuálna registračná pokladnica (VRP) je zadarmo a pomáha podnikateľom s evidenciou predaja. Lenže niektorým VRP pridá skôr starosti. Prečítajte si, pre koho sa VRP hodí a kto by sa jej mal radšej vyhnúť.

VRP má podľa finančnej správy pomôcť podnikateľom ľahko splniť novú povinnosť on-line evidencie tržieb v systéme eKasa.

Na prvý pohľad vyzerá VRP veľmi jednoducho – podľa úradníkov ju môžete ovládať z mobilu, tabletu, počítača aj niektorých pokladníc. Finančná správa vám dokonca umožňuje zaregistrovať viac VRP na jedného podnikateľa.

Podnikatelia s VRP navyše nemusia robiť dennú, prehľadovú či intervalovú uzávierku ani platiť servisné poplatky. K výhodám patrí aj jednoduché rozhranie, ktoré evokuje ľahkú a rýchlu prácu.

V skutočnosti sa vám VRP oplatí maximálne vtedy, ak ste malý živnostník, máte nižšie desiatky predajov denne a k tomu sem-tam napríklad úhradu faktúry. Položky totiž musíte ručne vyťukať na webovej stránke VRP alebo v mobilnej aplikácii. A to pri väčšom počte zákazníkov zaberá dosť času a predlžuje rady.

Len internet a akýkoľvek mobil nestačia

Aj keď finančná správa vo svojich odpovediach hovorí, že VRP môžete ovládať z mobilu, tabletu alebo počítača podľa svojho výberu, nie je to tak jednoduché. Vaše zariadenie totiž musí spĺňať stanovené technické požiadavky – napríklad typ operačného systému alebo minimálnu internú pamäť.

A i keď máte vo svojej prevádzkarni spoľahlivú Wi-Fi a mobil či počítač zodpovedajúci požiadavkám finančnej správy, hneď s VRP začať nemôžete. Najprv totiž potrebujete získať od finančného úradu daňový kód pokladnice. A jeho vydanie úradníkom zaberie asi dva týždne.

VRP funguje iba ako predajný systém

VRP je zadarmo a dostupná komukoľvek, čo je nesporná výhoda. Zároveň je však nutné pozerať sa na ňu len ako na jednoúčelovú aplikáciu. Nepomôže vám totiž so:

  • skladovými zásobami,
  • vystavením výdajky a príjemky na sklad
  • alebo účtovaním tržieb.

To znamená, že s VRP zvládnete základné predajné funkcie, ale zásoby alebo účtovníctvo musíte riešiť v inom systéme. A údaje doň dostanete z VRP iba ručným prepísaním, čo zaberie veľa času a pri prepise hrozia chyby.

Riaditeľ Solitey Slovensko: žiadali sme o možnosť prepojiť VRP s Money

Problém je v tom, že finančná správa nepovolila previazanie ekonomických systémov s VRP, takže systémy ako Money S3, Money S4 a Money S5 nesmú preberať dáta z VRP.

„V pripomienke k zákonu o registračných pokladniciach sme žiadali, aby sa ekonomické systémy mohli pripojiť k VRP a priamo preberať údaje o predajoch. To by zvýšilo atraktivitu VRP a pomohlo podnikateľom urýchliť a uľahčiť prácu, pretože by nemuseli predaj zadávať do VRP a do ekonomického systému zvlášť. Finančná správa však bohužiaľ našu žiadosť zamietla. Kvôli chýbajúcemu prepojeniu je VRP pre používateľov Money, ktorí majú denne desiatky a viac predajov, nevhodná,” povedal Viktor Pieš, riaditeľ Solitey Slovensko.

Väčší podnikatelia využijú upgradovanú pokladnicu a softvéry

Prejsť na on-line evidenciu tržieb eKasa môžete už od apríla, povinnosť prejsť na eKasu máte od 1. júla 2019.

V polovici marca 2019 finančná správa udelila prvé certifikácie niektorým výrobcom pokladníc, tí ďalší zatiaľ čakajú.

Prečítajte si naše odpovede na otázky, ktoré nám najčastejšie dávate, a potom si pomocou krátkeho dotazníka dajte poradiť riešenie pre vás.

Chcem zistiť konkrétne riešenie eKasy

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.