Podnikanie / Legislatíva/Zorientujte sa v eKase: kedy začať, koho sa týka a ako to bude s vašou starou pokladnicou
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Zorientujte sa v eKase: kedy začať, koho sa týka a ako to bude s vašou starou pokladnicou

Zorientujte sa v eKase: kedy začať, koho sa týka a ako to bude s vašou starou pokladnicou
Seyfor Slovensko, a.s.
11. 04. 2019
Doba čtení4 minúty čítania
Líbilo se1
Zorientujte sa v eKase: kedy začať, koho sa týka a ako to bude s vašou starou pokladnicou

Systém online evidencie tržieb eKasa štartuje v dvoch fázach. Zistite, kedy začínate a ako na novú povinnosť pripraviť svoju pokladnicu. Poradíme malým i väčším podnikateľom.

Evidencia tržieb nie je pre slovenských podnikateľov skokom do neznáma – majú skúsenosti s elektronickými registračnými pokladnicami (ERP), ktoré v mnohých prípadoch stačí pri prechode na online eKasu iba upgradovať.

Okrem toho od roku 2015 funguje taktiež online evidencia tržieb Virtuálna registračná pokladnica (VRP). Je to bezplatná aplikácia finančnej správy, ktorá sa hodí pre menších podnikateľov. Ak používate VRP a ste s ňou spokojní, s nástupom eKasy nemusíte nič meniť.

Ak však pracujete so systémom Money alebo sa naň chystáte prejsť, aby ste si uľahčili prácu so skladom alebo účtovníctvo, VRP pre vás nie je to pravé.

Kedy začať s eKasou

Od začiatku apríla 2019 musia na eKasu nabehnúť noví podnikatelia – teda tí, ktorí 1. aprílom začali podnikať na nové IČO. Ak s podnikaním začínate neskôr v apríli alebo kedykoľvek v máji či júni, máte ihneď povinnosť online evidovať svoje tržby.

Povinnosť používať online registračnú pokladnicu (ORP) máte aj v prípade, že:

  • už podnikáte, ale nepoužívate ERP alebo VRP, pretože tržby prijímate na účet,
  • a 1. apríla ste otvorili novú prevádzkareň, kde vám zákazníci platia v hotovosti alebo kartou cez terminál.

Online evidovanie tržieb sa teda týka každej novootvorenej prevádzkarne, kde zákazníci platia v hotovosti alebo kartou.

Už existujúci podnikatelia musia online odosielať bločky do eKasy najneskôr od 1. júla. V tej dobe už však všetko musí perfektne fungovať, takže začnite riešiť eKasu omnoho skôr, nech ste 30. júna pripravení.

Ak patríte k už existujúcim podnikateľom, pokojne sa môžete do eKasy pripojiť kedykoľvek od apríla do júna, i keď vám povinnosť vzniká až od júla.

Neberte to však iba ako test – keď už raz začnete online evidovať svoje príjmy, musíte v tom pokračovať. Nejde to vyskúšať napríklad 5. mája a potom do 30. júna prerušiť.

Koho sa eKasa týka

Stručne povedané – eKasa sa týka všetkých podnikateľov. Nevznikajú nové výnimky alebo možnosť neskoršieho štartu podľa toho, koľko denne vydáte bločkov alebo či podnikáte v cestovnom ruchu, IT či úplne inom odbore.

Evidujte podľa rovnakých pravidiel ako doteraz. Podobne ako ERP sa eKasa týka všetkých hotovostných platieb i platieb kartou a zostávajú výnimky pre podnikateľov, ktorí nemajú prístup na internet. Tí musia svoje tržby online odoslať do eKasy do 30 dní.

Money je na eKasu pripravené

Dobrá správa pre všetkých používateľov Money: na eKasu je pripravené. Či už používate Money S3, Money S4 alebo Money S5, váš systém bude po štarte eKasy fungovať tak ako doposiaľ.

Ako zistíte, či je vaša pokladnica vhodná pre eKasu

Ak máte pokladnicu kúpenú po roku 2015, je vo väčšine prípadov technicky možné pripojiť ju na internet a teda aj k eKase. Ak si presne nepamätáte, odkedy svoju pokladnicu vlastníte, určite vám odporúčame zistiť si to – môže vám to ušetriť peniaze za nákup novej.

Ďalší krok musí urobiť výrobca vašej súčasnej pokladnice. Na ňom je, aby od finančnej správy získal certifikáciu pre svoje pokladničné zariadenia, teda aj to vaše.   

Kvôli náročnému certifikačnému procesu a nedostatku času je po 1. 4. dostupné len minimum certifikovaných zariadení. Ak vám dodávateľ vašej pokladnice nedá včas vedieť, sami od neho požadujte vyjadrenie k certifikácii zariadení.

Čo so staršou pokladnicou, ktorá sa nehodí pre eKasu?

Ak ste pokladnicu kúpili pred rokom 2015, pravdepodobne ju budete musieť vymeniť. Staršie pokladnice totiž tlačia bločky na ihličkovej tlačiarni alebo na tlačiarni s príliš úzkou páskou – a na nich nejde vytlačiť QR kód.

Nové pokladnice vhodné pre eKasu už pre vás pripravujeme na webe Profipokladne.sk. Ponúkneme riešenie pre malých aj väčších podnikateľov a pomôžeme vám, či už máte stánok, reštauráciu alebo menšiu kamennú predajňu.

Neviete ako postupovať ďalej?

Ešte predtým, ako web s pokladnicami spustíme, vyplňte si tento dotazník so 4 otázkami. Z výsledku jasne zistíte, či sa vaša pokladnica hodí pre eKasu a ako postupovať v opačnom prípade. (Dotazník nájdete úplne dole na stránke.)

Zistite konkrétne riešenie pre vás

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.