• Domov > COVID-19 > Podnikanie v dobe ochorenia COVID-19: povinná karanténa a zamestnanci s deťmi

Podnikanie v dobe ochorenia COVID-19: povinná karanténa a zamestnanci s deťmi

Solitea, a.s. | 07. 04. 2020

V dobách pandémie sa môže stať, že vaši zamestnanci budú musieť odísť do domácej izolácie alebo budú musieť zostať doma so svojimi deťmi. Prečítajte si, ako túto situáciu ošetruje zákon.

Informácie sú aktuálne k 7. 4. 2020.

covid-povinna-karantena-zamestnanci-s-detmi-768x1024

Ošetrovné pre rodičov

Zamestnanci s dieťaťom do 11 rokov, vrátane, majú v súvislosti s uzatvorením škôl a škôlok nárok na nemocenskú dávku, ktorú zákon nazýva ošetrovné. V tomto prípade nezáleží na tom, či je dieťa zdravé alebo choré. Aby zamestnanec ošetrovné dostal, musí požiadať sociálnu poisťovňu, a to prostredníctvom e-mailu, telefonicky alebo poštou. Okrem žiadosti musí zamestnanec ku koncu mesiaca vyplniť a odoslať sociálnej poisťovni aj Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. Potvrdenie od detského lekára nie je potrebné.

O uplatnení nároku na ošetrovné následne zamestnanec informuje svojho zamestnávateľa. Vzhľadom k mimoriadnej situácii môže aj tento krok zrealizovať e-mailom, telefonicky alebo poštou.

Nárok na ošetrovné trvá počas celej doby domácej izolácie.

Pracovná neschopnosť a povinná karanténa

Všetci tí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, nastupujú do povinnej 14 dňovej karantény vrátane všetkých osôb, ktoré s nimi žijú. Nezáleží na tom, či sa vracia z rizikovej oblasti, alebo nie – do karantény musia podľa mimoriadnych opatrení ísť všetci. Do 14 dňovej karantény musia ísť taktiež všetci, ktorí majú príznaky vírusu COVID-19, a všetci, ktorí boli v úzkom kontakte s nakazenými.

Zamestnanci v povinnej karanténe požiadajú telefonicky svojho lekára o vystavenie žiadosti o nemocenskú z dôvodu karantény. Lekár žiadosť vyplní a pošle do sociálnej poisťovne. Tá následne informuje zamestnávateľa a pošle mu vyplnený formulár pre mzdovú účtovníčku. O nariadení karantény ale musí svojho zamestnávateľa informovať aj samotný zamestnanec.

Karanténa sa zo zákona doteraz posudzovala ako bežná pracovná neschopnosť. Prvých 10 dní teda hradil zamestnávateľ a od 11. dňa sociálna poisťovňa. Od 27. marca 2020 karanténnu práceneschopnosť od prvého dňa prepláca sociálna poisťovňa.

 

Pripravené v spolupráci s A&T solutions

  • Boli tieto informácie užitočné?
  • ÁnoNie

Štítky článku

COVID-19

Najhľadanejšie

COVID-19

Obľúbené články

Vyskúšajte si účtovný program Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami