Paušál alebo skutočné výdavky. Čo sa viac oplatí?

Solitea, a.s. | 21. 01. 2021

Pokiaľ ste živnostníkom a blíži sa termín na podanie daňového priznania, musíte si položiť otázku, či budete uplatňovať skutočné výdavky alebo si uľahčíte život uplatnením paušálnych výdavkov. V článku vám pomôžeme zorientovať sa v náležitostiach oboch variantov.

Obsah

  Čo sú to paušálne výdavky

  Zákon o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z. hovorí o výdavkoch percentom z príjmov, ktoré si podnikateľ-fyzická osoba môže  uplatniť v daňovom priznaní k dani z príjmov. Do výšky paušálnych výdavkov nie sú zarátané platby sociálneho poistenia a preddavky na zdravotné poistenie.

  V praxi predstavujú paušálne výdavky výrazné zjednodušenie vyhotovenia daňového priznania pre mnohé SZČO. Nemusia viesť evidenciu nákladov a aj v rokoch, kedy žiadne náklady nemali, si môžu ponížiť svoje príjmy z §6 ods.1 a 2 o 60 %, maximálne 20 000€ za rok. Tí, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť alebo jej časť podľa §6 ods.3. si paušálne výdavky nemôžu uplatniť. Môžu si znížiť základ dane iba o skutočné výdavky. Rovnako, paušálne výdavky nemôžu použiť tí podnikatelia, ktorí sú celý kalendárny rok platiteľmi DPH.

  Chcete si uplatniť skutočné výdavky? Uchovávajte si doklady

  Skutočné výdavky sú také výdavky, ktoré reálne zaplatíte. To je hlavný rozdiel medzi paušálnymi a skutočnými výdavkami. Ako podnikateľ si musíte uchovávať všetky doklady, ktoré ste uhradili počas zdaňovacieho obdobia  svojim dodávateľom. Tieto výdavky spočítate a výslednú sumu odpočítate od svojho celkového obratu/celkových zdaniteľných príjmov.

  Príklady skutočných výdavkov:

  • nákup hnuteľného a nehnuteľného majetku,
  • nákup služieb,
  • náklady na prevádzku vozidla.

  Čo sa viac oplatí?

  Aby ste vôbec mohli uvažovať o skutočných výdavkoch, musíte si poctivo evidovať všetky doklady. Potom môžete posúdiť, či sa vám oplatí uplatniť skutočné alebo paušálne výdavky.

  1. Paušálne výdavky uplatníte v prípadoch, ak:
   • sú vaše skutočné výdavky nižšie ako tie paušálne
   • skutočné výdavky sú síce o niečo vyššie, ale rozdiel nestojí za náročnú administratívu (predovšetkým dokladanie všetkých reálnych nákladov a posudzovanie, či sa jedná o daňovo uznateľné výdavky).
  2. Skutočné výdavky uplatníte, ak:
   • sú skutočné výdavky podstatne vyššie ako tie, ktoré vám vychádzajú vypočítaním paušálu
   •  z podnikania by ste dosiahli odpočítaním skutočných výdavkov stratu.

  Odoberajte účtovné a daňové novinky zrozumiteľne a včas

  Zadajte váš e-mail a naše účtovné a daňové tipy vám budú chodiť priamo do e-mailu. info

  Odoslaním súhlasíte s našimi . zásadami pre spracovanie osobných údajov.

  Príklady

  1. Kedy uplatniť paušálne výdavky.

  Podnikateľ Ján Novák sa živí ako programátor na voľnej nohe, a preto nemá v podnikaní vysoké výdavky. Za minulý rok dosiahli výšku 10 000€. Jeho príjmy boli v minulom roku 32 000€. Ján má príjmy zo živnosť podľa §6 odst.1 a môže si uplatniť paušálne výdavky 60% z príjmov, maximálne 20 000€. 60% z príjmov pána Jána sú paušálne výdavky vo výške 19 200€. K týmto paušálnym výdavkom si pripočíta platby za sociálne a zdravotné poistenie. Jednoznačne sa mu tak oplatí uplatniť výdavky paušálom.

  2. Kedy uplatniť skutočné výdavky.

  Podnikateľ Jaroslav Novák sa živí ako poľnohospodár, jeho výdavky sú teda pomerne vysoké a vedie si daňovú evidenciu. Za minulý rok boli je príjmy vo výške  71 000€,  v mesiaci august sa stal platiteľom DPH a skutočné výdavky  boli 50 000€. Jaroslav bol platiteľom DPH iba časť roka, čiže si stále môže uplatniť paušálne výdavky. Limit na paušálne výdavky je 60% z príjmov, avšak maximálne 20 000€, no jeho skutočné výdavky prevyšujú tento povolený limit a uplatnenie skutočných výdavkov je pre neho výhodnejšie.

   

  Autorom článku je Katarína Serinová

  • Boli tieto informácie užitočné?
  • ÁnoNie

  Vyskúšajte si účtovný program Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami