Účtovníctvo / Daňová evidencia/Ako na zaúčtovanie prijatej faktúry
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Ako na zaúčtovanie prijatej faktúry

Ako na zaúčtovanie prijatej faktúry
Seyfor Slovensko, a.s.
26. 09. 2023
Doba čtení3 minúty čítania
Líbilo se1
Ako na zaúčtovanie prijatej faktúry

Obsah

  Ako podnikatelia faktúry nielen vydávate, ale aj prijímate a platíte. Prečítajte si, ako prijatú faktúru správne zaúčtovať a ako ovplyvňuje vaše dane.

  Spôsob zaúčtovania prijatej faktúry je daný tým, či:

  Uplatňovanie výdavkov prostredníctvom paušálu a zaúčtovanie faktúr

  Pokiaľ pre účely daňového priznania uplatňujete výdavky percentom z príjmov, čiže tzv. paušálne výdavky (vo výške 60 % zo zdaniteľných príjmov), to znamená, že reálne výdavky nemusíte evidovať, tým pádom ani neriešite zaúčtovanie prijatých faktúr. Evidovať musíte iba príjmy, zásoby a pohľadávky súvisiace s podnikaním.

  Na udržanie prehľadu o reálnych výdavkoch v podnikaní ale odporúčame faktúry schovávať. Na konci roka si potom spočítate, či sa vám vôbec oplatí uplatňovať paušálne výdavky. Zároveň môžete lepšie plánovať rozvoj podnikania a máte aj prehľad o tom, či ste všetky faktúry zaplatili.

  Prijaté faktúry v daňovej evidencii

  Pokiaľ vediete daňovú evidenciu, zahŕňate do nej svoje príjmy aj výdavky. To znamená všetky transakcie a k nim aj vydané a prijaté faktúry či doklady za nákupy.

  V daňovej evidencii na rozdiel od účtovníctva zohľadňujete, kedy príjmy a výdavky skutočne nastali. Teda faktúru nezaúčtujete podľa dátumu jej prijatia, ale k dátumu jej uhradenia. Pokiaľ napríklad dostanete faktúru na konci mája so splatnosťou v júni, do daňovej evidencie faktúru zaradíte v júni.

  Odoberajte účtovné a daňové novinky zrozumiteľne a včas

  Zadajte váš e-mail a naše účtovné a daňové tipy vám budú chodiť priamo do e-mailu. info

  Odoslaním súhlasíte s našimi zásadami pre spracovanie osobných údajov.

  Prijaté faktúry v účtovníctve

  Naopak v účtovníctve nie je dôležitý dátum úhrady faktúry, ale uskutočnenie plnenia – teda dodanie tovaru či uskutočnenie služby. Pokiaľ tovar spolu s faktúrou dostanete v máji, do účtovníctva sa prijatá faktúra dostane za máj. Aj keď peniaze z vášho účtu na jej zaplatenie odídu až v júni.

  Podobne to platí aj pre prijaté faktúry z minulého roku. Pokiaľ faktúru za v decembri odvedenú službu dostanete na konci roka, zaúčtujete ju do decembra – aj keď ju zaplatíte až v januári.

  Archivácia prijatých faktúr

  Prijaté faktúry musíte nielen uviesť do daňovej evidencie či účtovníctva, ale aj uchovávať pre prípadnú kontrolu z finančného úradu. Dĺžku archivácie faktúr určuje zákon o účtovníctve. U neplatiteľov DPH je to 5 rokov, u platiteľov 10 rokov.

  Archiváciou faktúr sa myslí ich fyzické uloženie v papierovej podobe do šanónu, ale aj pohodlnejšie uloženie v elektronickej podobe do počítača či na cloud.

  Na archiváciu faktúr slúži aj účtovný program Money S3. Podnikateľom umožňuje ukladať všetky prijaté faktúry na jedno miesto a kedykoľvek ich v prípade potreby dohľadať. Vyskúšajte si program zadarmo.

  Prijatá faktúra a DPH

  Prijaté faktúry ovplyvňujú aj výšku odvádzanej dane z pridanej hodnoty. Ak ste platiteľom DPH a prijmete faktúru od platiteľa DPH, zaúčtujete spolu s faktúrou aj odvedenú DPH. V priznaní k DPH potom uplatníte odpočet – zaplatenú daň si odpočítate od daní, ktoré vyberiete od svojich zákazníkov, štátu odvediete len ich rozdiel.

  Pokiaľ prijmete faktúru od neplatiteľa DPH, nie je na nej daň uvedená a nemôže teda vstúpiť do priznania k DPH.

  Prijatá faktúra v cudzej mene a DPH

  Stretnúť sa môžete aj s prijatou faktúrou v cudzej mene. Tú potom zaúčtujete s kurzom, ktorý používate vo svojom účtovníctve či daňovej evidencii – obvykle sa pracuje s kurzom ČNB.

  Prijatá zálohová faktúra – účtovanie

  Zálohová faktúra nie je daňovým dokladom, ale iba výzvou na platbu. To znamená, že nevykonávate účtovanie prijatej zálohovej faktúry.

  Zálohovú faktúru si iba zaevidujte a do účtovníctva či daňovej evidencie zadáte až prijatý daňový doklad o jej zaplatení (ku dňu jeho prijatia, respektíve uhradenia).

  Zaúčtovanie prijatej faktúry v účtovnom programe Money S3

  Na uľahčenie práce odporúčame používať program na faktúry. Pokiaľ účtujete v Money S3, využite modul Fakturácia. Prehľadne vám rozdelí prijaté a vydané faktúry, označí vám zaplatené faktúry.

  Boli informácie v článku užitočné?

  Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

  Áno
  Nie
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyskúšajte si účtovný program
  Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami

  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.
  Vyskúšajte zadarmo
  Zavrieť reklamu
  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.