Prechádzate na OSS? Money S3 vám uľahčí prácu

Solitea, a.s. | 11. 06. 2021

E-shopy a ďalší podnikatelia, ktorí dodávajú tovar a služby koncovým spotrebiteľom z EÚ, majú od 1. júla 2021 možnosť prejsť na OSS – osobitnú úpravu jednotného kontaktného miesta, ktorá zjednodušuje platenie DPH zahraničným krajinám. Ak prechod na OSS plánujete a používate Money S3, ste o krok napred – Money S3 je na legislatívne zmeny pripravené a zjednoduší vám výber sadzby DPH aj tvorbu priznania OSS.

Obsah

  Čo je to OSS a čo sa od 1.7.2021 zmení

  E-shopy, ktoré predávali tričká napríklad  do Česka alebo Poľska, si doteraz museli dávať pozor, koľko tovaru  v týchto krajinách predali. Ak totiž prekročili súhrnnú sumu za kalendárny rok (ktorá bola pre každú krajinu iná), museli sa v tomto štáte zaregistrovať k DPH a podávať tam priznanie k DPH.

  Od 1. júla sa to zmení. Podnikatelia, ktorí za kalendárny rok predali do krajín EÚ mimo Slovenska tovar alebo elektronické služby v hodnote nad 10 000 eur, sa môžu prihlásiť k režimu OSS (One Stop Shop). Vďaka nemu sa nemusia v zahraničí registrovať k DPH, ale zahraničnú daň odvedú slovenskej Finančnej správe, ktorá peniaze do členských štátov sama prerozdelí.

  Podrobnosti o OSS a legislatívnych zmenách od 1. júla 2021 rozoberáme podrobne v samostatnom článku.

  Money S3 je na OSS pripravené

  Na konci júna vydáme verziu 21.600 pre Money S3, ktorá vám prácu s OSS zjednoduší – napríklad jednoducho vyplníte na faktúre zahraničnú sadzbu DPH.

  Ak vystavujete faktúru, ktorú potrebujete zdaniť cez OSS, kliknete na tlačidlo OSS a vyberiete štát koncového zákazníka. Tým vám Money na doklad nastaví platnú sadzbu DPH v tomto štáte.

  Potom ešte zvoľte členenie DPH, na základe ktorého doklad vstúpi do priznania OSS – ak ide o tovar, vyberte členenie DPH OSS_TOVAR, ak dodávate služby, vyberte členenie DPH OSS_SLUŽBY.  Členenia DPH pre OSS sú bez vplyvu na slovenské Daňové priznanie k DPH a rovnako doklady, na ktorých tieto členenia použijete nebudú vstupovať do Kontrolného výkazu DPH.  Tieto členenia sa vám vo verzii 21.600 objavia po automatickej synchronizácii účtovných konštánt.

  

  Na faktúre vyberiete štát OSS podľa zákazníka a doplníte členenie DPH

  Raz štvrťročne potom v zozname podaní vytvoríte priznanie OSS, ktoré vyexportujete a nahráte na portál Finančnej správy.  S tvorbou priznania budete mať minimum práce, pretože Money do neho údaje automaticky  samo vyplní. Prvé priznanie OSS sa bude podávať až za 3. štvrťrok 2021 (v októbri) a funkcie s ním spojené nájdete až vo verzii, ktorú vydáme v septembri 2021. 

  Export dokladov z e-shopu

  Ak faktúry nevystavujete priamo v účtovnom programe, ale importujete ich do Money z e-shopu, musíte v XML dátach uviesť:

  • kód štátu koncového zákazníka v elemente „StatMOSS” napr. <StatMOSS>CZ</StatMOSS>
  • a je možné uviesť sadzby DPH platné v danom štáte alebo ich neuvádzať vôbec. Pre CZ napr. <SazbaDPH1>15</SazbaDPH1><SazbaDPH2>21</SazbaDPH2>
  • príklad vzorových súborov nájdete tu.

  Vďaka tomu Money doklady správne roztriedi do priznania OSS.

  Režim pre podnikateľov, ktorí odosielajú tovar zo SR

  Keď vstupujete do OSS, volíte si, ku ktorému z režimov sa zaregistrujete:

  • režim EÚ (pre podnikateľov so sídlom v SR, ktorí odosielajú tovar z ČR)
  • režim mimo EÚ (pre podnikateľov so sídlom mimo EÚ)

  Prípadne sa môžete zaregistrovať do samostatnej osobitnej úpravy dane IOSS, ktorá je určená pre podnikateľov so sídlom v SR, ktorí tovar odosielajú z inej tretej krajiny mimo EÚ – napr. formou „dropshippingu“ – zákazník si objedná v slovenskom e-shope, ten dá pokyn firme v Číne, aby priamo odoslala tovar zákazníkovi.

  V Money S3 budeme zatiaľ podporovať iba  OSS v režime EU. Ak by ste mali záujem o ďalšie režimy, ozvite sa nám.

  Funkcie pre OSS pre vás zatiaľ ladíme. Keď bude verzia 21.600 pre Money S3 pripravená, ako vždy vám včas pošleme podrobné informácie o tom, ako novinky fungujú.

  

  • Boli tieto informácie užitočné?
  • ÁnoNie

  Štítky článku

  Money S3, OSS

  Najhľadanejšie

  Money S3 Money S4 Money S5

  Obľúbené články