Dane / Daň z pridanej hodnoty/Prečo a ako sa stať dobrovoľným platiteľom DPH
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Prečo a ako sa stať dobrovoľným platiteľom DPH

Prečo a ako sa stať dobrovoľným platiteľom DPH
Seyfor Slovensko, a.s.
29. 12. 2021
Doba čtení3 minúty čítania
Líbilo se3
Prečo a ako sa stať dobrovoľným platiteľom DPH

Obsah

  Platiteľom DPH sa stane každý podnikateľ, ktorý za obdobie 12 po sebe nasledujúcich mesiacoch presiahne obrat vyšší než 49 790€ zo služieb a tovarov dodávaných v tuzemsku. Niektorým podnikateľom sa platcovstvo DPH vyplatí aj v prípade, že tieto podmienky nesplnia. Prečítajte si, komu sa dobrovoľné platiteľstvo DPH oplatí a ako sa tento podnikateľ registruje.

  Komu sa oplatí byť dobrovoľným platiteľom DPH

  Mnohým podnikateľom sa dobrovoľná registrácia na platiteľa DPH nevyplatí, pretože:

  • Poskytujú tovar alebo služby najmä neplatiteľom DPH, takže by museli zvýšiť cenu produktov o DPH,
  • alebo nakupujú vstupy so zníženou DPH (10%), ale predávať produkty by museli so základnou sadzou (20%). Ako platitelia by museli vracať DPH štátu.

  Existujú špecifické situácie, pri ktorých sa podnikateľom dobrovoľná registrácia na SPH vyplatí. Ide najmä o tieto situácie:

  1. Väčšina vašich zákazníkov sú platiteľmi DPH. Z vašich produktov si m§žu odpočítať DPH a ceny tak vnímajú ako výhodnejšie. Niektoré veľké spoločnosti od neplatiteľov DPH ani nenakupujú.
  2. Máte veľkú spoločnosť a zakladáte druhú, ktorá časť činností prevezme. Pretože obchodujete s platiteľmi DPH, potrebujete, aby sa aj nová firma stala platiteľom DPH.
  3. Poskytujete služby najmä platiteľom DPH z iných členských štátov alebo nakupujete slovenský tovar a predávate ho do iných štátov EU.
  4. Tovary a služby nakupujete so základnou sadzbou DPH (20%), ale predávate ich v zníženej sadzbe DPH (10%). Ako platitelia DPH si môžete navýšiť maržu. Prečítajte si, ako správne určiť sadzby DPH.
  5. Chystáte sa kúpiť hodnotný odpisovaný majetok. Ako platitelia DPH máte nárok na odpočet DPH pri jeho nákupe.

  Ak sa nachádzate v niektorej z uvedených situácií, nemusíte čakať na prekročenie obratu 49 790€ a môžete sa na DPH registrovať dobrovoľne kedykoľvek.

  Ako sa dobrovoľne prihlásiť na DPH

  Začnete tým, že vyplníte Žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty a daň z poistenia a podáte ho elektronicky na daňový úrad.

  Postupujete nasledovne:

  1. Prihláste sa na portál financnasprava.sk.
  2. Vyberte si z ponuky Katalógy – Katalóg formulárov – formulár: Žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty a daň z poistenia
  3. Vyplňte formulár, podpíšte zaručeným elektronickým podpisom a odošlite.

  Pri podaní žiadosti o dobrovoľnú registráciu za platiteľa DPH je rozhodujúce, či osoba podávajúca žiadosť je zdaniteľnou osobou, tzn. či vykonáva ekonomickú činnosť. Za ekonomickú činnosť sa považuje každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem (čiže nemusí ísť o zisk) a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb. Za vykonávanie ekonomickej činnosti sa považuje aj využívanie hmotného a nehmotného majetku na účel dosahovania  príjmu z tohto majetku (napr. prenájom nehnuteľnosti).

  Z tohto dôvodu je posudzovanie dobrovoľnej registrácie na DPH daňovým úradom  individuálne a častokrát závisí od konkrétneho úradu, aké ďalšie dokumenty bude od spoločnosti požadovať.

  Môže ísť o tieto dokumenty dokazujúce ekonomickú činnosť subjektu:

  • Podnikateľský zámer,
  • obrat za posledných 12 mesiacov (faktúry alebo zmluvy s obchodnými partnermi)
  • sídlo podnikania,
  • zmluvy o odbere energií,
  • súpis firemného majetku,
  • kontakt na firmu či osobu, ktorá vám spracováva účtovníctvo,
  • počet zamestnancov, počet prevádzok a pod.

  Cieľom príloh je presvedčiť daňový úrad, že nie ste firma, ktorá sa registráciou snaží iba o odpočet DPH, ale že vám ide o dlhodobé podnikanie. Veľkú hodnotu preto majú všetky doklady, ktorými dokazujete, čo už má firma za sebou.

  Odoberajte účtovné a daňové novinky zrozumiteľne a včas

  Zadajte váš e-mail a naše účtovné a daňové tipy vám budú chodiť priamo do e-mailu. info

  Odoslaním súhlasíte s našimi zásadami pre spracovanie osobných údajov.

  Čo urobiť po registrácii na DPH

  Ak sú splnené podmienky na registráciu, daňový úrad zaregistruje žiadateľa do 21 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu, vydá žiadateľovi osvedčenie o registrácii pre daň a pridelí mu identifikačné číslo pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane. Začiatok formulára

  Ak si zakladáte spoločnosť alebo máte viac spoločností, na vedenie účtovníctva vám odporúčame účtovný software Money S3, v ktorom môžete pohodlne viesť účtovníctvo viacerých spoločností. Vyskúšajte si program na účtovníctvo zadarmo.

   

  Autorom článku je Ing. Katarína Serinová

  Boli informácie v článku užitočné?

  Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

  Áno
  Nie
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyskúšajte si účtovný program
  Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami

  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.
  Vyskúšajte zadarmo
  Zavrieť reklamu
  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.