Podnikanie / Štart podnikania / Účtovné programy / Všetko, čo by ste mali vedieť o Money S3/Mzdové systémy zadarmo: aké majú výhody a ako ich vybrať?
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Mzdové systémy zadarmo: aké majú výhody a ako ich vybrať?

Mzdové systémy zadarmo: aké majú výhody a ako ich vybrať?
Seyfor Slovensko, a.s.
09. 05. 2023
Doba čtení3 minúty čítania
Mzdové systémy zadarmo: aké majú výhody a ako ich vybrať?

Obsah

  Na trhu existujú účtovné programy, ktoré okrem iného dokážu spracovať mzdy, ako aj špecializované mzdové systémy určené výhradne na mzdovú agendu. Niektoré z nich ponúkajú bezplatnú verziu. Prečítajte si, v čom sa líšia alebo aké sú ich potenciálne úskalia.

  Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba alebo máte len niekoľko zamestnancov, môžete pravdepodobne spracovať mzdy v papierovej forme alebo v programe Excel. V takom prípade nepotrebujete žiadny účtovný ani mzdový softvér.

  Akonáhle ale počet ľudí rastie, prestáva byť tento spôsob efektívny, pretože spracovanie miezd vám trvá príliš dlho a naviac hrozí, že pri ňom urobíte chybu. V takom prípade odporúčame účtovný systém s mzdovým programom. Tieto systémy vám napríklad vytvoria mzdový list zamestnanca, vypočítajú odvody na zdravotné a sociálne poistenie, vypočítajú zrážky zo mzdy alebo pripravia výplatné pásky.

  Účtovné programy s mzdovým modulom zadarmo

  Bezplatným účtovným programom a ich možnostiam či obmedzeniam sme venovali samostatný článok. Teraz teda len expresne – bezplatné účtovné programy zoženiete najčastejšie v dvoch variantoch:

  • freeware účtovný program
  • alebo platený účtovný program s obmedzenou licenciou zadarmo.

  Freeware účtovné programy na spracovanie miezd skôr neodporúčame. Tieto programy nezaručujú pravidelnú aktualizáciu a mzdová legislatíva sa mení prakticky každý rok – či už ide o minimálnu mzdu (od ktorej sa odvíja napríklad výška zaručenej mzdy) alebo výšku odvodov.

  Zaujímavejšie pre vás budú platené účtovné systémy s obmedzenou licenciou, ktoré bývajú limitované časom alebo počtom záznamov. Napríklad obľúbený účtovný systém Money S3 Štart zadarmo pre malých podnikateľov je obmedzený spracovaním maximálne 15 miezd, inak ho môžete používať zadarmo ako dlho chcete. Ak teda máte napríklad len dvoch zamestnancov, vydrží vám 7 mesiacov, než musíte prejsť na platenú verziu.

  Výpočet všetkých daňových zliav, odvodov alebo zrážok je veľká hra s peniazmi, ktorú vám mzdový systém veľmi uľahčí.

  Špecializované mzdové softwary zadarmo

  Situácia so špecializovaným mzdovým softvérom je veľmi podobná situácii s účtovnými systémami. Tie, ktoré sú zadarmo, možno opäť rozdeliť na

  • freeware mzdové systémy
  • a platené mzdové programy s obmedzenou licenciou zadarmo.

  Podobne ako pri účtovných systémoch, ani pri programoch na mzdy neodporúčame spoliehať sa na freeware riešenie. Na niektorých portáloch sú napríklad k dispozícii mzdové systémy s poslednou aktualizáciou v roku 2012. Také programy vám s prácou príliš nepomôžu – naopak skôr hrozí, že kvôli nim spočítate mzdy zle.

  Nezabudnite, že poskytovateľ freewarového riešenia nič negarantuje ani nezaručuje. Nezaručujú bezpečnosť údajov ani aktuálnosť systému a zvyčajne neposkytujú žiadnu zákaznícku podporu. Prípadný problém musíte vyriešiť sami.

  Odoberajte účtovné a daňové novinky zrozumiteľne a včas

  Zadajte váš e-mail a naše účtovné a daňové tipy vám budú chodiť priamo do e-mailu. info

  Odoslaním súhlasíte s našimi zásadami pre spracovanie osobných údajov.

  Platené mzdové programy s bezplatnou licenciou sú pre vás zaujímavejšie, pretože sa na ne nevzťahujú vyššie uvedené problémy týkajúce sa bezpečnosti údajov alebo aktuálnosti systému. Na druhej strane sú obmedzené iným spôsobom, najčastejšie časovo (napríklad sú zadarmo len jeden rok, potom musíte prejsť na platenú verziu).

  Nakoniec by ste si mali položiť otázku, prečo vôbec potrebujete špecializovaný bezplatný softvér na mzdy. Bežné mzdy môžete jednoducho spracovať v účtovnom softvéri a jeho mzdových moduloch. Špecializované mzdové systémy sú určené skôr na komplikovanejšie personálne a mzdové činnosti stredne veľkých alebo väčších firiem. Ako majiteľ takejto spoločnosti by ste sa už nemali spoliehať na bezplatné programy, ale radšej si vybrať osvedčené riešenie s primeranou zákazníckou podporou a zázemím. Odporučiť môžeme napríklad mzdový a personálny systém Vema.

  Boli informácie v článku užitočné?

  Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

  Áno
  Nie
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyskúšajte si účtovný program
  Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami

  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.
  Vyskúšajte zadarmo
  Zavrieť reklamu
  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.