Podnikanie / Účtovné programy/Ako efektívne vyriešiť zádržné u faktúr v účtovnom programe
Money S3 v akcii so zľavou 50%
Zistiť viac
Akcia -50% končí za:
dní
hod.
min.
Akcia -50 %

Ako efektívne vyriešiť zádržné u faktúr v účtovnom programe

Ako efektívne vyriešiť zádržné u faktúr v účtovnom programe
Seyfor Slovensko, a.s.
09. 07. 2024
Doba čtení4 minúty čítania
Líbilo se2
Ako efektívne vyriešiť zádržné u faktúr v účtovnom programe

Obsah

  Zádržné u faktúr patrí medzi kľúčové finančné nástroje, ktoré pomáha zabezpečiť, aby boli všetky obchodné transakcie realizované v súlade s dohodnutými podmienkami. Správne využitie poskytuje podnikom ochranu proti finančným stratám, zabezpečuje dodržiavanie zmluvných záväzkov a podporuje transparentnosť v obchodných vzťahoch. Svoje miesto majú aj pri optimalizácií cash flow a zachovaní likvidity, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou finančného manažmentu každej firmy.

  Čo je to zádržné

  Zádržné, niekedy nazývané aj pozastávky u faktúr, je metóda, ktorú firmy používajú na zabezpečenie splnenia záväzkov zo strany ich obchodných partnerov či dodávateľov predtým, ako uvoľnia plnú platbu za dodané tovary a služby. Prečítať si viac o zádržnom a jeho fakturácií môžete tu.

  Zádržné sa používa napríklad v stavebníctve a iných odvetviach, kde sú projekty dlhodobé a komplexné, znamenajú, že určitá časť platby je zadržaná do doby, kým nie sú všetky práce úspešne dokončené a schválené. Toto zadržanie znižuje riziko, že dodávateľ nedokončí prácu alebo neodstráni nedostatky.

  Výhody a nevýhody zádržného

  Pracovať pri fakturovaní so zádržným môže byť účinným riešením pre správu projektov a záruk. Dôležité však je brať ohľad aj na potencionálne úskalia a riziká.

  Medzi výhody patrí:

  • Ochrana proti nekvalitnej práci: Zabezpečuje, že všetky práce budú vykonané podľa špecifikácií pred uvoľnením celkovej sumy.
  • Ochrana finančných záujmov: Minimalizuje riziko strát v prípade nesplnenia dohodnutých štandardov a záväzkov.
  • Prevencia sporov: Pomáha predchádzať sporom tým, že zmluvné podmienky sú jasne definované a výsledky musia byť akceptované pred plnou úhradou.

  Za nevýhody využívania nástroja zádržného možno považovať:

  • Finančný tlak na dodávateľov: Zadržiavanie platby môže negatívne ovplyvniť cash flow, najmä menších firiem, a ich schopnosť pokračovať v prevádzke.
  • Potenciálne zdržanie projektov: Ak sú kritéria pre uvoľnenie platby prísne, môže to spomaliť celkový proces dokončenia projektu.
  • Administratívna náročnosť: Správna administrácia a fakturácia zádržného nie je jednoduchým procesom a vyžaduje čas na kontrolu a uvoľnenie platieb. Vďaka správnemu účtovnému programu sa toho však nemusíte báť.

  Odoberajte účtovné a daňové novinky zrozumiteľne a včas

  Zadajte váš e-mail a naše účtovné a daňové tipy vám budú chodiť priamo do e-mailu. info

  Odoslaním súhlasíte s našimi zásadami pre spracovanie osobných údajov.

  Riešenie zádržného s účtovným programom Money S3

  Možno ste už niekedy boli v situácií, keď by ste zádržné využili, avšak odradila vás zložitosť procesu. Moderné účtovné programy, akým je aj Money S3, však majú integrované riešenie. Money S3 poskytuje modul Zádržné, ktorý vám účtovanie výrazne zjednoduší. V kombinácií s ďalšími funkciami programu Money S3 je vedenie účtovníctva vo vašej spoločnosti jednoduché, presné a v súlade so zákonom.

  Ako modul Zádržné funguje? Jednoducho!

  • Integrované tlačidlo „Zádržné“: Po inštalácii rozširujúceho modulu sa v rozhraní Faktúr vystavených/Prijatých objaví tlačidlo. Stačí vybrať faktúru a kliknúť na tlačidlo pre pridanie zádržného.
  • Nastavenie zádržného: Karta „Nastavenie zádržného“ umožňuje pridanie opisu, výšky zádržného, dátumu splatnosti a predkontácie k vybranej faktúre.
  • Automatizácia pohľadávok: Za každú položku zádržného systém generuje samostatnú pohľadávku alebo záväzok. K jednej faktúre je možné ich vytvoriť aj viacero.
  • Vytvorenie Interného dokladu: Interný doklad automaticky zníži zostatok na úhradu na faktúre, čo eliminuje potrebu manuálneho prepisovania dokladov.
  • Prehľad väzieb dokladov: Funkcia „Väzby“ poskytuje rýchly prehľad o všetkých súvisiacich dokladoch priamo v zozname faktúr.
  • Automatická kontrola: Pri zálohových faktúra, dobropisoch a stornovacích faktúrach nie je možné použiť Zádržné, preto systém sám postráži, či ste zádržné omylom nezaúčtovali.
  Práca so zádržným v účtovnom systéme Money S3.
  Práca so zádržným v účtovnom systéme Money S3.

  Money S3 zvládne aj zložité operácie

  Efektívna správa zádržného (pozastávok u faktúry) je kľúčová pre zachovanie finančnej stability podniku, chráni proti stratám a pomáha udržiavať dobré obchodné vzťahy. Hoci sa jedná o pomerne náročnú účtovnú operáciu, so správnym účtovným softvérom, nebude pre vás využívanie tohto nástroja vôbec náročné. Money S3 poskytuje modul Zádržné, vďaka ktorému hladko a transparentne zabezpečíte spracovanie tohto procesu.

  Vyskúšajte si ako jednoduché je spracovať zádržné a ďalšie účtovné operácie s programom Money S3 vo verzií Štart zadarmo ešte dnes.

  Boli informácie v článku užitočné?

  Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

  Áno
  Nie
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyskúšajte si účtovný program
  Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami

  Money S3 v akcii so zľavou 50%
  Zistiť viac
  Akcia -50%
  platí len
  do 2.8.2024
  Money S3 -50%
  Zavrieť reklamu
  Money S3 v akcii so zľavou 50%
  Akcia platí len do 31.7.2023.