Podnikanie / Legislatíva/Hlavné zmeny pre podnikateľov v roku 2014
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Hlavné zmeny pre podnikateľov v roku 2014

Hlavné zmeny pre podnikateľov v roku 2014
Seyfor Slovensko, a.s.
14. 01. 2014
Doba čtení5 minút čítania
Hlavné zmeny pre podnikateľov v roku 2014

Viete, že daň zo zisku sa zníži na 22 percent, alebo že živnostníkom stúpnu odvody ? V roku 2014 sa tiež zavádza nová daň, minimálna mzda stúpne, straty sa budú odpisovať kratšie. Prinášame Vám stručný prehľad hlavných zmien pre podnikateľov v roku 2014 pripravené v spolupráci s vydavateľstvom Verlag Dashöfer.

Zavedie sa nová daň

Firmy zaplatia za rok 2014 daňovú licenciu, ktorú vláda nazvala minimálnou daňou. Reálne zasiahne firmy v strate alebo s nízkym ziskom, teda prevažne menšie firmy. V ďalších troch rokoch si o ňu môžu znížiť svoju daňovú povinnosť, no len ak vytvoria zisk. Firmy, ktoré nie sú platcami DPH, zaplatia 480 eur, ak sú platcami DPH, 960 eur. Firmy s obratom nad pol milióna eur uhradia 2880 eur. Licenciu budú platiť aj spiace eseročky či právni nástupcovia firiem zrušených bez likvidácie. Nebudú ju platiť nové firmy ani tie, čo sú v likvidácii alebo v konkurze.

Daň zo zisku sa zníži na 22 percent

Minulý rok štát zvýšil firmám daň zo zisku z 19 na 23 percent. Tento rok ju zmierňuje. Od januára klesne na 22 percent. Zmenu pocítia najmä veľké firmy s vyšším ziskom.

Živnostníkom stúpnu odvody

Minimálne sociálne odvody živnostníkov sa od januára zvýšia na 133,42 eura a minimálne zdravotné odvody stúpnu na 56,35 eura. Zvýši sa totiž minimálny vymeriavací základ pre odvody (z 393 eur na 402,50 eura). Stúpne aj strop pre odvody (z 3930 eur na 4025 eur). Živnostníci vyššie odvody prvýkrát zaplatia do 8. februára. Zníži sa tiež koeficient na určenie vymeriavacieho základu pre odvody z 1,9 na 1,6. Odvody sa tak budú platiť z vyššej sumy.

Odvody z dividend

Od januára sa zdravotné odvody z dividend budú platiť najviac zo 60-násobku priemernej mzdy, čo je 47 160 eur. Maximálne odvody z dividend tak budú niečo vyše 6600 eur. Bez zmeny by bol maximálny strop na odvody až 120-násobok priemernej mzdy, teda 94 320 eur. Znížený strop poslanci schválili až v decembri, no platiť bude už na ročné zúčtovanie poistného za rok 2013.

Zrážková daň 35 percent

Platby podnikateľov, ktoré smerujú do krajín, ktoré nemajú so Slovenskom uzavretú zmluvu o výmene informácií, čo sú najmä off shore krajiny, sa budú zdaňovať 35 percentami. Doteraz sa zdaňovali 19 percentami.

Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa

Firmy, ktoré majú viac ako 20 zamestnancov, budú musieť zvýšiť mzdy, ak sa na tom v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa dohodnú zamestnávateľské zväzy a odbory. Firma nemusí byť členom zväzov, stačí, ak podniká v rovnakom odvetví. Doteraz musela firma s kolektívnou zmluvou súhlasiť. Najviac sa zmena dotkne menších firiem. Výnimku zo zákona majú firmy, čo zamestnávajú aspoň desatinu ľudí so zdravotným postihnutím, firmy v úpadku a tie, ktoré podnikajú kratšie ako dva roky. Zákon má preveriť Ústavný súd.

Minimálna mzda stúpne

Od januára budú musieť firmy dať svojim zamestnancom najmenej 352 eur. Minimálnu mzdu vláda zvýšila o 14 eur. Je to jej najväčšie zvyšovanie za posledné štyri roky. Výrazné zvýšenie presadil premiér Róbert Fico, ministerstvo práce totiž chcelo, aby minimálna mzda vzrástla o 8,2 eura. Firmy aj analytici varujú, že to môže viesť k prepúšťaniu, lebo niektoré firmy si takú vysokú minimálnu mzdu nemôžu dovoliť.

Dohody pre študentov veľmi nezlacnejú

Firmy aj študenti budú platiť odvody pri vyššom zárobku na dohodu. Táto hranica sa pri stredoškolákoch zvyšuje zo 66 na 68 eur, pri vysokoškolákoch zo 155 na 159 eur. Dnes na dohodu pracuje vyše stotisíc študentov.

Straty sa budú odpisovať kratšie

Firmy si môžu od budúceho roka odpisovať straty už len štyri roky namiesto siedmich. Platí to aj retroaktívne, preto opozícia dala podanie na Ústavný súd. Ak podnikateľ napríklad pred troma rokmi investoval, dostal sa preto do straty a myslel si, že si o ňu bude znižovať sedem rokov daň, vyjde z toho nakrátko, lebo časť straty už neodpíše. Strata sa okrem toho bude odpisovať už iba rovnomerne.

Elektronické formuláre

Platcovia DPH budú od januára komunikovať s daňovými úradmi už iba elektronicky. Môžu na to využiť nový portál finančnej správy alebo aplikáciu eDane.

Kontrolné výkazy

Firmy, ktoré sú platcami DPH, budú od januára podávať spolu s daňovým priznaním k DPH za každé zdaňovacie obdobie aj takzvaný kontrolný výkaz. Pôjde o krížovú kontrolou faktúr podnikateľa s jeho obchodným partnerom, čím sa majú obmedziť daňové úniky.

Register účtovných uzávierok

Firmy budú od budúceho roka na webe zverejňovať k termínu podávania daňových priznaní všetky prílohy k účtovnej uzávierke. Ide o výkaz ziskov a strát či súvahu. Zverejnia aj výročnú správu.

Zjednoduší sa daňová evidencia

Podstatná väčšina živnostníkov môže viesť od budúceho roka len daňovú evidenciu. Najväčšou výhodou bude pre nich to, že sa vyhnú zákonu o účtovníctve a sankciám, ktoré z neho vyplývajú. Výnimkou sú autodopravcovia, ktorí musia viesť podvojné účtovníctvo. Tiež taxikári, ktorí budú viesť jednoduché účtovníctvo.

Pokuty za chyby v kontrolnom výkaze

Ak podnikateľ urobí chybu v kontrolnom výkaze alebo ho načas nedoručí, daňový úrad mu môže dať pokutu až do výšky 10 000 eur.

Úrok za splátky stúpne

Podnikateľ, ktorý nezaplatil načas odvody, sa môže dohodnúť so Sociálnou poisťovňou na splatení dlhu formou splátkového kalendára. Splátky dlžných súm poistného sa mu zvyšujú o úrok, ktorý je teraz vo výške 0,25 percenta ročne, no od januára stúpne na 10 percent. Ministerstvo práce argumentuje tým, že pre dlžníkov bolo lacnejšie dohodnúť si so Sociálnou poisťovňou splátkový kalendár, ako si vziať úver v banke. Podnikatelia zase hovoria, že štát trestá aj tých, ktorým meškajú faktúry, preto nemajú peniaze.

Čierna listina

Aj v roku 2014 sa môžu firmy, ktoré sú platcami DPH, dostať na zoznam neplatičov, ak si neplnia povinnosti voči štátu. Ak podnikateľ uhradí všetky nedoplatky na daniach či odvodoch, daňové úrady ho zo zoznamu vyškrtnú až po dvanástich mesiacoch.

Ing. Zuzana Neupauerová PhD, Zdroj: Verlag Dashöfer

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.