Podnikanie / Legislatíva/Kupujete novú eKasa pokladnicu? Tu je návod, ako správne ukončiť prevádzku tej starej
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Kupujete novú eKasa pokladnicu? Tu je návod, ako správne ukončiť prevádzku tej starej

Kupujete novú eKasa pokladnicu? Tu je návod, ako správne ukončiť prevádzku tej starej
Seyfor Slovensko, a.s.
07. 05. 2019
Doba čtení3 minúty čítania
Líbilo se9
Kupujete novú eKasa pokladnicu? Tu je návod, ako správne ukončiť prevádzku tej starej

Nemožnosť upgradu, zastaranosť alebo príliš veľká investícia, ktorá sa neoplatí. To sú najčastejšie dôvody, prečo sa podnikatelia zbavujú svojich elektronických registračných pokladníc (ERP) a zaobstarávajú si pred štartom eKasy nové zariadenia. Ak je to aj váš prípad, myslite na to, že musíte prevádzku ERP riadne ukončiť.

Pripravili sme pre vás detailný návod, ako správne postupovať, aby ste splnili všetky požiadavky úradov. Najprv sa pozrieme na postup, ktorý platí, ak prevádzku ERP ukončujete do 30. júna 2019.

1. Servisná organizácia ukončí prevádzku

Najskôr kontaktujte svoju servisnú organizáciu a dohodnite si ukončenie prevádzky pokladnice. Potom, čo ju servisný technik vykoná, všetko zaznamená do knihy ERP.

2. Informujte daňový úrad

Do troch pracovných dní po ukončení prevádzky ERP (dátum uvedený v knihe ERP) o tom musíte informovať ľubovoľný daňový úrad. Ten zruší DKP (daňový kód pokladnice) a tento úkon zapíše do knihy ERP. Taktiež do nej dostanete pečiatku a podpis úradníka.

3. Uchovajte dátové médium

Keď servisná organizácia ukončí prevádzku vašej pokladnice, informácie z fiskálnej pamäte uloží na dátové médium, ktoré vám odovzdá. Jeho prevzatie zapíše do knihy ERP a vy ho svojim podpisom potvrdíte. Dátové médium uložte na bezpečné miesto. Máte povinnosť ho uschovať po dobu piatich rokov od konca tohto kalendárneho roka.

Postup od 1. júla 2019

Časový harmonogram zavedenia eKasy je veľmi vypätý a vydávanie certifikácií sa omeškalo. Problém je, že si ani teraz nekúpite väčšinu pokladníc, ktoré už certifikáciu získali. Výrobcovia ich začali vyrábať až po nadobudnutí osvedčenia.

Vôbec teda nie je isté, či bude do konca júna k dispozícii dostatok pokladníc pre všetkých podnikateľov. Celkom je potrebné nahradiť 200 tisíc zariadení. (Aktuálnu situáciu neustále sledujeme a informujeme o nej na facebookovej stránke Všetko o e-Kase.)

Preto je pravdepodobné, že podnikatelia budú nútení nechať výmenu až na poslednú chvíľu a nestihnú na novú pokladnicu prejsť v predstihu. Starú ERP môžete používať až do 30. júna. Potom však máte smolu daňový úrad k 1. júlu zruší všetky DKP, ktoré budú ešte v prevádzke.

Od tejto chvíle teda nemôžete svoju ERP ďalej používať. Tak ako v prvom prípade musíte osloviť svoju servisnú organizáciu a požiadať ju o ukončenie prevádzky. Opäť si prevezmete dátové médium, ktoré dlhodobo uschováte. Zrušenie pokladnice však nemusíte hlásiť na úrad, pretože DKP už budú plošne zrušené.

Ako dlho archivovať

Či už prevádzku zrušíte do konca júna alebo až neskôr, myslite na to, že máte povinnosť uschovať dáta pre prípadnú kontrolu.

  • Knihu ERP musíte archivovať desať rokov od konca tohto kalendárneho roka.
  • Fiskálnu pamäť a dátové médium, ktoré dostanete od servisnej organizácie, uschovávate po dobu piatich rokov od konca tohto kalendárneho roka.
  • Kópie paragónov archivujete chronologicky usporiadané po dobu piatich rokov od konca kalendárneho roka, v ktorom boli vystavené.

Včas nasaďte novú

S ukončením prevádzky starej pokladnice počkajte ideálne dovtedy, kedy už budete mať kúpenú a zapojenú novú pokladnicu. Inak by sa mohlo stať, že sa ocitnete bez zariadenia, na ktorom by ste mohli evidovať tržby, a v takom prípade musíte dočasne zavrieť.

Zatiaľ neviete, či budete musieť meniť pokladnicu? Vyplňte si náš dotazník (dole na stránke), urobte si jasno a získajte ďalšie užitočné informácie.

Zistiť viac o eKase (+ dotazník)

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.