Podnikanie / Rozvoj podnikania/Zákon o premenách obchodných spoločností 2024: Kľúčové zmeny a dopady na podnikateľov
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Zákon o premenách obchodných spoločností 2024: Kľúčové zmeny a dopady na podnikateľov

Zákon o premenách obchodných spoločností 2024: Kľúčové zmeny a dopady na podnikateľov
Norbert Seneši
02. 11. 2023
Doba čtení10 minút čítania
Líbilo se0
Zákon o premenách obchodných spoločností 2024: Kľúčové zmeny a dopady na podnikateľov

Obsah

    Novoschválený zákon o premenách obchodných spoločností nahradí doterajšiu právnu úpravu v Obchodnom zákonníku. Budú sa podľa neho spravovať zmeny právnych foriem obchodných spoločností a družstiev a ich zlúčenia, splynutia a rozdelenia. Pribudne aj veľa nových právnych inštitútov. V tomto článku vám prinášame výber toho najdôležitejšieho.

    Zákon o premenách obchodných spoločností a družstiev

    Úplne nový zákon č. 309/2023 Z. z. o premenách obchodných spoločností a družstiev a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o premenách obchodných spoločností“ v príslušnom tvare) nadobudne účinnosť od 1. marca 2024.

    Spomínaný zákon vznikol v dôsledku potreby implementovať do slovenského právneho poriadku Smernicu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2121 z 27. novembra 2019, ktorou sa mení smernica (EÚ) 2017/1132, pokiaľ ide o cezhraničné premeny, zlúčenia alebo splynutia a rozdelenia. Doposiaľ bola právna úprava zlúčení, splynutí, rozdelení a zmien právnej formy obsiahnutá v zákone č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov. Odtiaľ budú tieto ustanovenia vyňaté a upravovať ich bude už len nový zákon. Ten bude v tejto súvislosti doplnený aj o nové postupy. Zároveň nová právna úprava poskytne silnejšiu ochranu vlastníkom, veriteľom aj zamestnancom spoločností a družstiev dotknutých premenou alebo zmenou právnej formy.

    Zákon o premenách obchodných spoločností bude upravovať:

    • tuzemské premeny obchodných spoločností a družstiev,
    • cezhraničné premeny obchodných spoločností a družstiev,
    • tuzemské zmeny právnej formy obchodných spoločností a družstiev,
    • cezhraničné zmeny právnej formy obchodných spoločností a družstiev,
    • niektoré iné vzťahy súvisiace s premenami a zmenami právnej formy.

    Poznámka: Čo sa týka premien a zmien právnych foriem obchodných spoločností a družstiev (ďalej len „obchodná spoločnosť“ v príslušnom tvare), tak zákon o premenách obchodných spoločností na ne pri niektorých právnych formách kladie osobitné požiadavky v špeciálnych ustanoveniach. Tým sa nie je možné v tomto článku venovať, preto bude obmedzený len na tie všeobecné. Podobne to platí aj o cezhraničných premenách a zmenách právnych foriem obchodných spoločností, ktorým sa venujú rozsiahle samostatné časti zákona. V tomto článku sa zamierame len na tie tuzemské.

    Aké druhy premien obchodných spoločností môžu nastať podľa nového zákona

    Premena obchodnej spoločnosti môže mať formu fúzie alebo rozdelenia obchodnej spoločnosti.

    Fúzia obchodnej spoločnosti môže prebehnúť v dvoch podobách:

    • Zlúčenie je postup, pri ktorom na základe zrušenia obchodnej spoločnosti bez likvidácie dochádza k zániku jednej alebo viacerých obchodných spoločností, pričom obchodné imanie zanikajúcich obchodných spoločností prechádza na inú už existujúcu obchodnú spoločnosť, ktorá sa stáva právnym nástupcom zanikajúcich obchodných spoločností.
    • Splynutie je postup, pri ktorom na základe zrušenia obchodnej spoločnosti bez likvidácie dochádza k zániku jednej alebo viacerých obchodných spoločností, pričom obchodné imanie zanikajúcich obchodných spoločností prechádza na inú novozaloženú obchodnú spoločnosť, ktorá sa stáva právnym nástupcom zanikajúcich obchodných spoločností.

    Rozdelenie obchodnej spoločnosti môže taktiež prebehnúť v dvoch formách:

    • Rozštiepenie (rozdeľovaná obchodná spoločnosť pri ňom zaniká), ktoré môže mať podobu rozštiepenia zlúčením, rozštiepenia splynutím a kombinácie týchto dvoch možností.
    • Odštiepenie (rozdeľovaná obchodná spoločnosť pri ňom nezaniká), ktoré môže mať podobu odštiepenia zlúčením, odštiepenia splynutím a kombinácie týchto dvoch možností.

    Rozštiepenie je postup, pri ktorom rozdeľovaná obchodná spoločnosť zaniká a celé jej obchodné imanie prechádza buď:

    • na iné už existujúce obchodné spoločnosti, ktoré sa tým stávajú právnymi nástupcami zanikajúcej obchodnej spoločnosti (rozštiepenie zlúčením),
    • na novozaložené obchodné spoločnosti, ktoré sa svojím vznikom stávajú právnymi nástupcami zanikajúcej obchodnej spoločnosti (rozštiepenie splynutím),
    • alebo kombináciou foriem uvedených v predchádzajúcich dvoch bodoch.

    Odštiepenie je postup, pri ktorom rozdeľovaná obchodná spoločnosť nezaniká a časť jej obchodného imania prechádza buď:

    • na jednu alebo viac už existujúcich obchodných spoločností (odštiepenie zlúčením),
    • na jednu alebo viac novozaložených obchodných spoločností (odštiepenie splynutím),
    • alebo kombináciou foriem uvedených v predchádzajúcich dvoch bodoch.

    (Ne)prípustnosť premeny obchodnej spoločnosti – pravidlá

    Premena obchodnej spoločnosti je prípustná len vtedy, ak zúčastnené spoločnosti a nástupnícke spoločnosti majú rovnakú právnu formu. Výnimkou z tejto podmienky je jedine zlúčenie spoločnosti s ručením obmedzeným a akciovej spoločnosti, pri ktorom s. r. o. zaniká a jej obchodné imanie prechádza na a. s. a takisto prípustné je aj zlúčenie jednoduchej spoločnosti na akcie a akciovej spoločnosti, pri ktorom j. s. a. zaniká a jej obchodné imanie prechádza na a. s. Osobitné ustanovenie ešte hovorí o tom, že odštiepenie je prípustné len vtedy, ak rozdeľovanou spoločnosťou je akciová spoločnosť alebo spoločnosť s ručením obmedzeným.

    Premena obchodnej spoločnosti je neprípustná aj vtedy, ak:

    • zúčastnená alebo nástupnícka spoločnosť je v likvidácii,
    • voči zúčastnenej alebo nástupníckej spoločnosti pôsobia účinky vyhlásenia konkurzu (to neplatí, ak správca konkurznej podstaty súhlasí s premenou obchodnej spoločnosti),
    • na zúčastnenú alebo nástupnícku spoločnosť pôsobia účinky začatia reštrukturalizačného konania alebo povolenia reštrukturalizácie (to neplatí, ak reštrukturalizačný plán potvrdený súdom premenu obchodnej spoločnosti predpokladá),
    • súd voči zúčastnenej alebo nástupníckej spoločnosti vedie konanie o ich zrušení,
    • by v dôsledku odštiepenia rozdeľovaná spoločnosť a niektorá z nástupníckych spoločností boli v hroziacom úpadku (hrozila by im platobná neschopnosť).

    Projekt premeny obchodnej spoločnosti a povinnosti s ním súvisiace

    Na premenu obchodnej spoločnosti sa vyžaduje, aby zúčastnené spoločnosti prostredníctvom svojich štatutárnych orgánov vypracovali tzv. „návrh projektu premeny“. Jeho všeobecné náležitosti aj osobitné náležitosti v závislosti od právnej formy premieňanej obchodnej spoločnosti alebo družstva upravuje zákon o premenách obchodných spoločností.

    Vypracovaný návrh projektu premeny sa musí zverejniť jedným z nasledujúcich spôsobov:

    • zúčastnená spoločnosť uloží návrh projektu premeny do zbierky listín, pričom oznámenie o tom musí byť zverejnené v Obchodnom vestníku najmenej mesiac pred dňom konania valného zhromaždenia, ktoré má rozhodovať o jeho schválení,
    • zúčastnená spoločnosť zverejní návrh projektu premeny v Obchodnom vestníku najmenej mesiac pred dňom konania valného zhromaždenia, ktoré má rozhodovať o jeho schválení.

    Oznámenie o tom, že bol vypracovaný návrh projektu premeny, musí doručiť:

    • každá zanikajúca spoločnosť a v prípade odštiepenia aj každá rozdeľovaná spoločnosť príslušnému daňovému úradu alebo colnému úradu aspoň 60 dní pred dňom konania valného zhromaždenia, ktoré má rozhodnúť o schválení návrhu projektu premeny,
    • spoločník záložnému veriteľovi, ak je jeho obchodný podiel v zanikajúcej spoločnosti predmetom záložného práva, aspoň 30 dní pred dňom konania valného zhromaždenia, ktoré má rozhodnúť o schválení návrhu projektu premeny.

    Na schválenie návrhu projektu premeny sa vyžaduje v prípade:

    • verejnej obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti súhlas všetkých spoločníkov,
    • spoločnosti s ručením obmedzeným, akciovej spoločnosti a jednoduchej spoločnosti na akcie súhlas aspoň dvojtretinovej väčšiny hlasov všetkých spoločníkov a musí sa o ňom vyhotoviť notárska zápisnica,
    • družstva prítomnosť nadpolovičnej väčšiny členov družstva a súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov prítomných členov družstva.

    Po schválení návrhu projektu premeny je potrebné, aby v ňom určený audítor vypracoval o zistených skutočnostiach správu audítora. Tá má osvedčovať, že premena nebude neprípustná za predpokladu zachovania stavu zúčastnených spoločností ku dňu, od ktorého sa úkony zanikajúcich spoločností považujú z hľadiska účtovníctva za úkony vykonané na účet nástupníckej spoločnosti. Následne je potrebné do 30 dní odo dňa schválenia návrhu projektu premeny podať návrh na zápis premeny do obchodného registra.

    Zaistite si vždy aktuálne podnikateľské a legislatívne informácie

    Zadajte váš e-mail a my vám budeme pravidelne zasielať rad tipov z podnikateľského a legislatívneho prostredia. info

    Odoslaním súhlasíte s našimi zásadami pre spracovanie osobných údajov.

    Prípustné zmeny právnych foriem obchodných spoločností podľa nového zákona

    Zmena právnej formy je postup, pri ktorom obchodná spoločnosť bez zrušenia alebo likvidácie zmení svoju právnu formu. Aj tento postup však má svoje pravidlá.

    Zmena právnej formy obchodnej spoločnosti je prípustná len takto:

    • verejná obchodná spoločnosť môže zmeniť právnu formu na komanditnú spoločnosť,
    • komanditná spoločnosť môže zmeniť právnu formu na verejnú obchodnú spoločnosť,
    • spoločnosť s ručením obmedzeným môže zmeniť právnu formu na akciovú spoločnosť, jednoduchú spoločnosť na akcie alebo družstvo,
    • akciová spoločnosť môže zmeniť právnu formu na spoločnosť s ručením obmedzeným, jednoduchú spoločnosť na akcie alebo družstvo,
    • jednoduchá spoločnosť na akcie môže zmeniť právnu formu na spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciovú spoločnosť,
    • družstvo môže zmeniť právnu formu na spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciovú spoločnosť.

    Neprípustná je zmena právnej formy akciovej spoločnosti s premenlivým základným imaním a zmena právnej formy obchodnej spoločnosti alebo družstva, kde nástupníckou spoločnosťou by bola akciová spoločnosť s premenlivým základným imaním.

    Zmena právnej formy obchodnej spoločnosti je neprípustná aj vtedy, ak:

    • spoločnosť je v likvidácii,
    • voči spoločnosti pôsobia účinky vyhlásenia konkurzu (to neplatí, ak správca konkurznej podstaty súhlasí so zmenou právnej formy obchodnej spoločnosti),
    • na spoločnosť pôsobia účinky začatia reštrukturalizačného konania alebo povolenia reštrukturalizácie (to neplatí, ak reštrukturalizačný plán potvrdený súdom zmenu právnej formy obchodnej spoločnosti predpokladá),
    • súd voči spoločnosti vedie konanie o jej zrušení.

    Projekt zmeny právnej formy obchodnej spoločnosti a povinnosti s ním súvisiace

    Aj na zmenu právnej formy obchodnej spoločnosti alebo družstva sa vyžaduje, aby štatutárny orgán spoločnosti vypracoval tzv. „návrh projektu zmeny právnej formy“. Zákon o premenách obchodných spoločností presne definuje jeho náležitosti. V porovnaní s projektom premeny obchodnej spoločnosti s ním už nie je spojených toľko povinností.

    Na schválenie návrhu projektu zmeny právnej formy sa vyžaduje v prípade:

    • verejnej obchodnej spoločnosti a komanditnej spoločnosti súhlas všetkých spoločníkov,
    • spoločnosti s ručením obmedzeným, akciovej spoločnosti a jednoduchej spoločnosti na akcie súhlas aspoň dvojtretinovej väčšiny hlasov všetkých spoločníkov a v prípade akciovej spoločnosti sa o ňom musí vyhotoviť notárska zápisnica,
    • družstva súhlas aspoň dvojtretinovej väčšiny hlasov všetkých členov družstva.

    Boli informácie v článku užitočné?

    Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

    Áno
    Nie
    Vyzkoušejte si účetní program Money S3

    Vyskúšajte si účtovný program
    Money S3

    Zadarmo a so všetkými funkciami

    Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
    Pripojte sa k 20 000 používateľom.
    Vyskúšajte zadarmo
    Zavrieť reklamu
    Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
    Pripojte sa k 20 000 používateľom.