Účtovníctvo / Daňová evidencia/Elektronická schránka krok za krokom
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Elektronická schránka krok za krokom

Elektronická schránka krok za krokom
Seyfor Slovensko, a.s.
03. 05. 2017
Doba čtení3 minúty čítania
Líbilo se13
Elektronická schránka krok za krokom

Nateraz posledný odklad do času povinného používania elektronických schránok sa blíži. Od 1. júla 2017 sa musíte pripraviť na to, že vám úradné oznámenia, či zásielky od štátnych inštitúcií, môžu okrem klasickej pošty, prísť aj elektronicky.

Elektronické schránky (akýsi štátny „Gmail“) už boli zriadené a aktivované pre každú právnickú osobu v  SR. Preto by si mal každý konateľ, či štatutár do júla vybaviť a aktivovať občiansky preukaz s čipom. Len tak sa môže do elektronickej schránky prihlásiť. Práve nápor podnikateľov a veľký počet žiadostí o vydanie eID kariet (ako sa nový občiansky preukaz s čipom označuje), bol dôvodom posledného polročného odkladu spustenia prevádzky elektronických schránok.

Aby ste vedeli čo všetko vás čaká a neminie, podnikli sme za vás „skúšobnú jazdu“. Prešli sme celý proces aktivácie a nastavenia elektronickej schránky.

Skôr než začnete

V prvom rade potrebujete občiansky preukaz s čipom. Vaša eID karta však musí byť aktivovaná, t.j. pri jej preberaní na Polícii si okrem nového preukazu zvolíte 6-miestny a 8-miestny PIN, BOK a PUK kód. Aktivovať eID kartu si musíte najneskôr do júla 2017. K eID karte dostanete USB čítačku, ktorú budete potrebovať pre pripojenie sa k vašej elektronickej schránke.

Ako si aktivovať elektronickú schránku?

Ak máte eID kartu aktivovanú a viete svoj 6-miestny BOK kód, podrobné inštrukcie nájdete v článku Aktivácia schránok právnických osôb. Prípadne si priamo môžete stiahnuť aplikácie pre váš operačný systém. Potrebné je prevziať dva súbory:

  1. Ovládače USB čítačky eID karty (ktorú si predtým nezabudnite zapojiť do USB portu v počítači)
  2. Súbor pre inštaláciu aplikácie na prihlásenie eIDklient 

Najskôr si nainštalujte ovládače a potom aplikáciu eID Klient. Inštalácia prebehne hladko.

Elektronická schránka inštalácia programu

Pri prvom spustení sa však pripravte na to, že pravdepodobne bude potrebné povoliť komunikáciu cez firewall so stránkou www.slovensko.sk. Tiež výzvu operačného systému Windows, či prípadnú antivírusovú ochranu alebo firewall iných výrobcov.

Elektronická schránka - Nastavenie Windows Firewall

Prvé prihlásenie sa do elektronickej schránky

BOK kód elektronická schránkaPo nainštalovaní potrebných programov do počítača opäť navštívte stránku www.slovensko.sk a v pravom hornom rohu kliknite na „Prihlásiť sa na portál“.  Pozor, pri tomto kroku musíte mať čítačku eID karty vždy pripojenú k PC, samozrejme aj s vloženým občianskym preukazom. Následne je potrebné zadať 6-miestny BOK kód a budete priamo presmerovaný do elektronickej schránky vašej firmy. My sme v nej našli dve staršie správy a po chvíli prišla tretia, uvítacia od Úradu vlády SR.

Prvé kroky a nastavenia elektronickej schránky

Aby ste nemuseli denne kontrolovať vašu elektronickú schránku, odporúčame vám nastaviť si preposielanie notifikácií o nových správách na váš súkromný e-mail. Vždy sa včas dozviete, o novej správe a následne navštívite elektronickú schránku.

Ak ste zručnejší máme pre vás TIP

Zistili sme, že existuje aj možnosť nastaviť si Outlook alebo iný program, ktorý používate na elektronickú poštu tak, aby sa pošta z elektronickej schránky preberala pomocou POP3 protokolu priamo do vašej e-mailovej schránky. Toto nastavenie je trošku zložitejšie, no výsledok stojí naozaj za to. Ak to nezvládnete sami, iste vám pomôže váš správca, ktorý sa vám stará o počítače.

Elektronické schránky a Money?

Elektronické schránky v súčasnosti neumožňujú prepojenie na ekonomické programy Money. Budúci vývoj však možno prinesie takú možnosť prepojenia, aby ste si doručenú poštu z elektronickej schránky mohli prevziať, prípadne odoslať priamo z Money. Dovtedy berte náš návod a tipy, ako cestu k zjednodušeniu vášho podnikania. 

Boli informácie v článku užitočné?

Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

Áno
Nie
Vyzkoušejte si účetní program Money S3

Vyskúšajte si účtovný program
Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami

Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo
Zavrieť reklamu
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.