Novú pokladnicu alebo upgradovať starú?

Solitea, a.s. | 03. 04. 2019

Stále viac podnikateľov sa pripravuje na projekt finančnej správy, ktorá zavádza online napojenie všetkých pokladníc na portál finančnej správy – eKasa. Podnikatelia pri hľadaní riešenia eKasy riešia dilemu, či prejdú na nové zariadenie, alebo eKasu vyriešia upgradom existujúcej fiskálnej pokladnice.

Podnikateľ, ktorý rieši eKasu si v prvom rade musí položiť pár základných otázok, ktoré mu pomôžu pri rozhodovaní sa pre niektorú z možností.

Od akého dátumu sa ma eKasa týka?

Dôležité je pripomenúť si, že od 1.4.2019 je eKasa povinná iba pre novovzniknutých podnikateľov a tiež pre všetkých tých, ktorí otvoria prvú prevádzku, tzn. doteraz nemali ERP. Od 1. júla 2019 je povinná aj pre všetkých ostatných, ktorí prijímajú tržby v hotovosti, takže sa tejto povinnosti nevyhne nikto.

Koľko dokladov vlastne mám?

V prípade, že podnikateľ má mesačne iba pár dokladov, jednou z možností riešenia eKasy je Virtuálna registračná pokladnica. Ide o bezplatné riešenie finančnej správy, ktoré je skutočne primárne určené iba pre malý počet dokladov. Nemenej dôležité je povedať si, že ide o riešenie bez možnosti napojenia na skladové a fakturačné systémy. Tu si podnikateľ musí uvedomiť, že on alebo jeho účtovníčka musia potom tieto doklady nahadzovať do účtovného systému manuálne. Je teda iba na jeho rozhodnutí, akú cenu má čas obetovaný na túto prácu.

Aký typ registračnej pokladnice mám?

Ďalšia dôležitá otázka, na ktorú musí podnikateľ vedieť odpoveď ak sa chce rozhodnúť správne. Tu je však rozhodovanie a voľba či nové zariadenie alebo upgrade pôvodného oveľa zložitejšie.

Nie každý typ zariadenia je výrobcom podporovaný na eKasu. V tom prípade zariadenia končia k 30.6.2019 a rozhodnutie je jednoduché. Podnikateľ musí riešiť eKasu kúpou nového zariadenia.

Avšak aj v prípade, ak má zariadenie, ktoré výrobca vie upgradom upraviť na potreby eKasy, musí zvážiť výhody a nevýhody upgradu a porovnať ich s cenou nového zariadenia. Platí, že nie vždy je lacnejšie riešenie, aj tým najlepším riešením. Niekedy je potrebné pri rozhodovaní zvážiť aj ďalšie parametre, ako sú:

  • zastaranosť zariadenia,
  • chýbajúce náhradné diely pri oprave zariadenia, ktoré sa už nevyrába,
  • pomalosť zariadenia
  • či nemoderný dizajn.

Ak si to teda zhrnieme, podnikateľ sa rozhodne pre upgrade zariadenia na základe porovnania cien s novým zariadením. V prvom kole mu to nejaké finančné prostriedky samozrejme ušetrí. V druhom kole, keďže pôvodné zariadenie je už zastaralé, môže nastať situácia, že zariadenie sa pokazí a vzhľadom k jeho zastaranosti, nebude možná jeho oprava, či nebudú náhradné diely. V konečnom dôsledku sa tak ocitne v rovnakej situácii ako pred upgradom zariadenia.

Rovnako treba zvážiť možnosti starších zariadení a porovnať ich s možnosťami nových. Či už je to z pohľadu dizajnu, robustnosti, t. j. úspora miesta, mobility, až po rýchlosť spracovania pokladničných dokladov či schopnosť tlače. V prípade ihličkových tlačiarní je už teraz isté, že nie sú schopné tlačiť QR kód a z toho dôvodu ich musia podnikatelia vymeniť za nové zariadenie.

Kde však nájdem pomoc pri rozhodovaní?

Posledná, snáď najdôležitejšia otázka, každého podnikateľa znie „Kto mi pomôže pri rozhodovaní?“. Aj tu je možné nájsť odpoveď. Zaujímavo spracovaný dotazník, ktorý podnikateľa k ničomu nezaväzuje, iba mu pomôže pri rozhodovaní nájdete na www.money.sk/ekasa. Stačí odpovedať na pár krátkych otázok a systém navrhne podnikateľovi riešenie eKasy, či už formou upgradu, nového zariadenia alebo VRP pokladnice.

Konečné rozhodnutie tak bude iba na podnikateľovi, ale veríme, že s pomocou dotazníka, sa ľahšie a rýchlejšie zorientuje v problematike a rozhodne sa pre najvhodnejšie riešenie.

Mám záujem riešiť eKasu

  • Boli tieto informácie užitočné?
  • ÁnoNie

Vyskúšajte si účtovný program Money S3

Zadarmo a so všetkými funkciami