Technické informácie Money S3

Obsah

  V tomto článku nájdete súbor technických informácií k účtovnému programu Money S3. Konkrétne minimálnu konfiguráciu pre prevádzku, odporučenia pre prácu v sieti či  informácie o doplnkovom vybavení.

  Money S3 používam len ja (lokálna inštalácia)

  Pre prevádzku Money S3 na jednom počítači postačí bežné vybavenie a inštalácia softvéru nevyžaduje žiadne zvláštne znalosti. Pokiaľ však potrebujete pomoc alebo ďalšie technické informácie, vyžiadajte si inštaláciu od nás (02/49212345, servis@money.sk) alebo u niektorého z našich Konzultačných a predajných centier.

  Minimálna konfigurácia Odporúčaná konfigurácia
  Procesor 2GHz - 2 jadrá a 4 vlákna 3GHz - 2 jadrá a 4 vlákna
  Operačná pamäť 2 GB RAM 4 GB RAM
  Pevný disk HDD s 2 GB voľného miesta SDD s 2 GB voľného miesta
  Operačný systém Windows 8 a vyšší (vždy v SK verzií) Windows 8 a vyšší (vždy v SK verzií)
  Monitor rozlíšenie 1024 x 786px displej 19", rozlíšenie full HD
  Poštový klient MS Outlook, Mozilla Thunderbird (vo výrobcom podporovanej verzií) MS Outlook, Mozilla Thunderbird (vo výrobcom podporovanej verzií)

  Doplňujúce informácie:

  • Money S3 je možné spustiť i na neslovenských verziách Windows, môže však dôjsť k obmedzeniam či nesprávnej práci niektorých funkcií. Pri použití iných operačných systémov s emulátormi Windows môže dôjsť k nekorektnému chovaniu programu.
  • Požiadavky na voľné miesto na disku závisia na veľkosti spracovávaných agiend - orientačne počítajte pre každú ďalšiu agendu s 1000 dokladmi navyše asi 100 MB diskového priestoru.
  • Pre tlač odporúčame laserovú, pri menšom zaťažení atramentovú tlačiareň. Money S3 pre tlač využíva funkcie Windows, môžete teda používať ľubovoľnú tlačiareň, pre ktorú máte k dispozícii originálny ovládač pre Vašu verziu Windows.

  S Money S3 pracujeme viacerí (sieťová inštalácia)

  Zlá konfigurácia a zlý výkon siete bývajú najčastejším zdrojom problémov pri sieťovej práci v Money S3. Pre prevádzku v počítačovej sieti sú nároky na hardvér vyššie, úmerne počtu prevádzkovaných PC a množstvu spracovávaných dát. Preto nasadenie sieťových verzií odporúčame zveriť do rúk odborníkov, ktorí sú pripravení okrem inštalácie vykonať aj individuálne nastavenia systému a zaškolenie vašich pracovníkov. Pred nasadením ekonomického systému do sieťovej prevádzky preto odporúčame konzultovať konkrétnu situáciu vo Vašej spoločnosti s nami (02/49212345, obchod@money.sk) alebo s niektorým z našich Konzultačných a predajných centier.

  Rozlišujeme 2 spôsoby prepojení viacerých staníc:

  1. sieťové: inštalácia server - klient. Jeden počítač je hlavný (server), štandardne sú na ňom umiestnené dáta a licencia. Klientské PC majú nainštalovanú len klientskú inštaláciu a na dáta sa pozerajú po sieti na server (vyššie nároky na výkon siete). Nároky na klientskú stanicu sú rovnaké ako pri lokálnej inštalácií.
  2. terminálové: jeden počítač je hlavný (server) a sú na ňom umiestnené dáta a licencia. Na klientských staniciach program nie je inštalovaný a stanice sa pripájajú na server s pomocou vzdialenej plochy (všetky operácie tak prebiehajú na servery). Výrazné zrýchlenie sieťovej práce a ako stanice je tak možné využiť aj staršie a menej výkonné PC.

  Príklady požiadaviek na prepojenie a nárokov na "server":

  Do 3 staníc
  Do 5 staníc
  Nad 5 staníc
  Počet záznamov
  agenda rádovo s tisícami záznamov agenda do 50 000 záznamov v niektorej z databáz agenda nad 50 000 záznamov v niektorej z databáz
  Veľkosť databázy
  do 400 MB do 400 MB nad 400 MB
  Spôsob prepojenia sieťové sieťové / odporúčane terminálové terminálové
  Sieť 1 Gbs 1 Gbs -
  Operačný systém
  Windows 8 a vyšší (vždy v SK verzií) vyhradený server s Windows Server 2012 a vyšší (vždy v SK verzií) Windows Server 2012 a vyšší (vždy v SK verzií)
  Procesor
  min. 2GHz - 2 jadrá a 4 vlákna min. 2GHz - 2 jadrá a 4 vlákna min. 3GHz - 2 jadrá a 4 vlákna
  Operačná pamäť
  min. 4 GB RAM min. 6 GB RAM min. 8 GB RAM
  Pevný disk
  SATA/SAS/SSD 7200 ot./min. SATA/SAS/SSD 7200-15000 ot./min. SATA/SAS/SSD 15000 ot./min.
  Poštový klient MS Outlook, Mozilla Thunderbird (vo výrobcom podporovanej verzií) MS Outlook, Mozilla Thunderbird (vo výrobcom podporovanej verzií) MS Outlook, Mozilla Thunderbird (vo výrobcom podporovanej verzií)

  Doplňujúce informácie:

  • Veľkosť dát (záznamov v niektorej z databáz) je možné zistiť priamo v Money S3 pomocou funkcie Money/Správa dát/Stav dátových súborov. Pre zistenie počtu záznamov nie sú podstatné databázy CCInfo, GlAkce a AdAkce (od verzie 18.800 sa tieto databázy už v tomto zozname nenachádzajú).
  • Money S3 je možné spustiť i na neslovenských verziách Windows, môže však dôjsť k obmedzeniam či nesprávnej práci niektorých funkcií.
  • Požiadavky na voľné miesto na disku závisia na veľkosti spracovávaných agiend - orientačne počítajte minimálne 2GB + navyše asi 100MB pre každú ďalšiu agendu s 1000 dokladmi.
  • Pre tlač odporúčame laserovú, pri menšom zaťažení atramentovú tlačiareň. Money S3 pre tlač využíva funkcie Windows, môžete teda používať ľubovoľnú tlačiareň, pre ktorú máte k dispozícii originálny ovládač pre Vašu verziu Windows.

  Okrem toho odporúčame

  • Zálohovacie zariadenie so zodpovedajúcou kapacitou - zapisovateľné  DVD alebo USB flash. Dáta sú to najcennejšie, čo v programe máte a preto odporúčame časté zálohovanie priamo na disk počítača a taktiež na zapisovateľné médiá, ktoré je vhodné mať uložené na inom mieste ako počítač s ostrými dátami (napr. pre prípad požiaru).
  • Záložný zdroj prúdu (UPS) - chráni Váš počítač pred neočakávanými výpadkami elektrického prúdu a výkyvmi siete. V dôsledku výpadku prúdu môže dôjsť k porušeniu väzieb v databáze a následne i k nesprávnej funkcii programu.
  • Kancelársky softvér Microsoft Office - Money S3 spolupracuje s niektorými časťami kancelárskeho balíka MS Office (napr. export dát pre ďalšie spracovanie v Microsoft Excel, odosielanie dokladov e-mailom, ukladanie dokumentov Office priamo k dokladom v Money S3 a previazanosť na integrované CRM funkcie). Pre plnú funkčnosť odporúčame používať aktuálnu verziu (min. MS Office 2013).

  Pokladničné systémy

  Money S3 môže pracovať ako plnohodnotný pokladničný systém. Pre informácie o pripojiteľných pokladničných perifériách (registračné pokladnice, fiškálne tlačiarne, peňažné zásuvky, snímače čiarových kódov, atď.) nás kontaktujte (02/49212323, obchod@money.sk)  alebo informácie získate v našich Konzultačných a predajných centrách. Prehľad periférií získate tiež na našich stránkach o pokladničných systémoch tu.

  Info

  V prípade prevádzkovania SK a CZ verzie programu na tom istom PC je nutná inštalácia naším technikom.

   

  • Boli tieto informácie užitočné?
  • ÁnoNie

  V prípade problémov s Vaším Money S3 kontaktujte prosím našu Zákaznícku podporu, a to buď písomne cez Zákaznícky portál, alebo telefonicky na čísle 0249 212 345 (iba pre užívateľov so zaplatenou službou Podpora a Aktualizácia 2020).