Účtovníctvo / Podvojné účtovníctvo / Všetko, čo by ste mali vedieť o Money S3/Ako spoznať, že potrebujete účtovný software a ako si vybrať ten správny
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Ako spoznať, že potrebujete účtovný software a ako si vybrať ten správny

Ako spoznať, že potrebujete účtovný software a ako si vybrať ten správny
Seyfor Slovensko, a.s.
04. 09. 2020
Doba čtení6 minút čítania
Líbilo se6
Ako spoznať, že potrebujete účtovný software a ako si vybrať ten správny

Obsah

  Výber účtovného programu je dôležitým krokom v živote firmy. Pokiaľ si vyberiete zle, namiesto uľahčenia práce vás čakajú iba problémy. Poradíme vám, kedy je najvyšší čas na zadováženie účtovného systému a ako by mala každá firma postupovať pri jeho výbere.

  Kedy si zaobstarať účtovný program

  Účtovný software by si mali zaobstarať predovšetkým firmy, ktoré si na spracovanie účtovníctva nenajímajú externých účtovníkov, ale vedú si ho interne. Viesť účtovníctvo ručne v tabuľkách a zošitoch je dnes už čistý pravek, navyše je táto cesta neefektívna a riskantná. Ani ten najstarostlivejšie vedený zošit totiž nezvládne sledovať legislatívu, dohľadať informácie o spoľahlivosti klienta alebo za pár sekúnd vypísať všetky faktúry po splatnosti.

  Účtovný systém, ale v niektorých prípadoch využijú aj firmy, ktorým účtovníctvo spracováva externý účtovník. Môžu totiž využívať funkcie navyše, ako napríklad sklad, mzdy alebo knihu jázd. Účtovný systém im tiež uľahčuje predávanie faktúr externému účtovníkovi.

  Účtovný softvér sa môže hodiť aj fyzickým osobám podnikajúcim ako SZČO, ktoré už nechcú viesť daňovú evidenciu v excelovských tabuľkách. Pre väčšinu z nich je ale účtovný systém zbytočne robustný a vystačia si s lacnejším riešením v podobe fakturačnej aplikácie, ako je napríklad iDoklad. Primárnou úlohou tejto aplikácie je vystavovanie dokladov a zhromažďovanie podkladov pre daňové priznanie.

  Ako vybrať účtovný software

  O priazeň firiem bojujú desiatky účtovných programov a firmy si musia vybrať ten, ktorý je pre nich najlepší. Pokiaľ hľadáte účtovný systém, ktorý plánujete používať aj za niekoľko rokov, musíte sa na výber dobre pripraviť. Pokiaľ siahnete po prvom možnom kandidátovi, možno čoskoro zistíte, že:

  • software je príliš robustný a aj banálne úlohy v ňom trvajú dlho
  • prevádzka systému je príliš nákladná
  • zákaznícka podpora nefunguje spoľahlivo a ste na všetko sami
  • alebo dodávateľ prestane systém rozvíjať, či aktualizovať

  Na začiatku si preto ujasnite:

  • svoje nároky vzhľadom k veľkosti vašej firmy – účtovný systém musí splniť všetky vaše požiadavky a nesmie vás zahltiť nepotrebnými funkciami
  • koľko ľudí bude účtovný program používať – pokiaľ má program do budúcna používať viac zamestnancov, vyberte program s väčším počtom užívateľských licencií, ktoré je možné aktivovať a deaktivovať podľa aktuálnej potreby
  • aké máte na software požiadavky

  V poslednom bode si ujasnite nielen požiadavky na funkcie, ale aj na doplnkové služby. Kvalitný účtovný program totiž ponúka:

  • príjemné a intuitívne užívateľské prostredie
  • pravidelné legislatívne, technické a funkčné aktualizácie
  • spoľahlivú zákaznícku podporu
  • a možnosť napojenia na ďalšie systémy, napríklad na e-shop

  Požiadavky na funkcie účtovného systému

  Než sa pustíte do hľadania dodávateľa, spíšte si všetky funkcie, ktoré od účtovného systému vyžadujete. Základom každého programu by mal byť:

  U ostatných funkcií zvážte, či ich skutočne potrebujete. Ide napríklad o:

  • skladové hospodárstvo
  • analýzy a reporting
  • prepojenie s e-shopom
  • napojenie na pokladňu
  • riadenie reklamácii
  • alebo knihu jázd

  Účtovné programy tieto funkcie často ponúkajú ako samostatne moduly k dokúpeniu. Pokiaľ máte pocit, že niektoré funkcie nevyužijete, nekupujte takýto modul. Keď vaša firma vyrastie a niektoré funkcie budete potrebovať neskôr, dodatočne si ich prikúpite.

  Ako vybrať dodávateľa

  Akonáhle máte jasno vo svojich nárokoch, pustite sa do výberu dodávateľa, ktorým je samotný výrobca programu. Vyberajte iba overených dodávateľov, ktorí sú už na trhu zabehnutou spoločnosťou. Budete mať istotu, že dodávateľ pozná špecifiká rôznych odvetví a dobre vám poradí. Navyše sa nebudete musieť stresovať tým, že dodávateľ náhle zanikne a prestane software podporovať.

  Účtovné programy recenzie

  Najprv sa u dodávateľa zamerajte na referencie. Vyberajte dodávateľov s referenciami od firiem z vášho oboru alebo podobne veľkých firiem, ako je tá vaša. Jednoducho hľadajte také referencie, ktoré sa najviac približujú vám samým – získate tak istotu, že systém je pre vaše podnikanie vhodný. Přečtěte si recenze účetního programu Money S3.

  Komunikácia s podporou

  Zistite si tiež, ako dodávateľ komunikuje so svojími klientami. Kúpou programu totiž vzájomná spolupráca nekončí. S konzultantmi, obchodníkmi, či zákazníckou podporou budete komunikovať vždy, keď budete potrebovať poradiť alebo pridať nové funkcie.

  Správny dodávateľ vám ponúkne komunikáciu telefónom, e-amilom, cez zákaznícky portál na webe alebo aj cez sociálne siete. Všímajte si tiež, či dodávateľ pravidelne publikuje návody, či informácie o aktualizáciách a legislatívnych novinkách.

  Cena, demoverzia a priority

  Nakoniec si z programu, ktorý vyhovuje vaším podmienkam vyberte dva až tri najlepšie. Finálne rozhodovanie vám uľahčia tri faktory:

  • verzia zdarma na vyskúšanie
  • celková cena
  • a rebríček priorít

  Od finálnych dodávateľov si vyžiadajte demoverzie programu. Vyskúšajte predovšetkým, ako dobre sa vám v programe pracuje, či je dostatočne rychlý a či účtovníctvo obsahuje, čo potrebujete. Skušobná verzia je spravidla obmedzená počtom dní alebo počtom záznamov. V prípade, že sa pre nejakého dodávateľa rozhodnete, z demoverzie prejdete na ostrú verziu.

  Cena by síce nemala byť tým, čo pri výbere rozhoduje, avšak nejaký cenový strop by ste na začiatku mali mať určený. Dajte si tiež pozor na to, či ponúkaná cena programu nie je iba za základnú verziu, ale platí aj za rozširujúce moduly, ktoré si na začiatku zaobstaráte. Zistite si tiež:

  • ročnú cenu aktualizácie
  • ročnú cenu zákazníckej podpory
  • cenu za počet licencii pre užívateľov
  • a prípadne cenu za vylepšenie vašho hardearu, pokiaľ aktuálne nedokáže program utiahnúť

  Pokiaľ si programy vyskúšate, spočítate cenu ale aj napriek tomu ste stále na vážkach, prišiel čas na rebríček priorít. Jednoducho si zostavíte svoje kľúčové požiadavky na účtovný softvér. Váš rebríček môže vyzerať nasledovne:

  • dôležité funkcie
  • možnosť pripojenia s inými programami
  • pohodlné používanie
  • spolupráca s dodávateľom
  • cena

  Pri každom programe si spíšte, do akej miery spĺňa tieto požiadavky a prideľte mu príslušný počet bodov. Potom body sčítajte a z výsledku sa dozviete, ktorý program bude pre vás najlepší.

  Náš tip: Zaraďte do svojho zoznamu kadidátov aj Money S3. Je to jeden z najobľúbenejších účtovných systémov na trhu. Ponúka vám demoverziu zdarma a je užívateľsky tak jednoduchý, že sa v ňom zorientujete takmer okamžite. Stiahnite si demoverziu účtovného programu Money S3 zadarmo .

  Boli informácie v článku užitočné?

  Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

  Áno
  Nie
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyskúšajte si účtovný program
  Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami

  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.
  Vyskúšajte zadarmo
  Zavrieť reklamu
  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.