Účtovníctvo/Čo patrí do manažérskych účtovných reportov
Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
Pripojte sa k 20 000 používateľom.
Vyskúšajte zadarmo

Čo patrí do manažérskych účtovných reportov

Čo patrí do manažérskych účtovných reportov
Seyfor Slovensko, a.s.
11. 04. 2024
Doba čtení4 minúty čítania
Líbilo se0
Čo patrí do manažérskych účtovných reportov

Obsah

  Manažérske účtovné reporty predstavujú neoddeliteľnú súčasť strategického rozhodovania a riadenia podniku, poskytujúc komplexný prehľad o finančnej výkonnosti a cash flow. Presnosť a rýchlosť ich spracovania sú v dnešnej dobe kľúčové pre úspech. Aj preto sa využitie účtovných programov umožňujúcich automatizáciu analýz stáva nevyhnutným.

  Čo sú to manažérske účtovné reporty a aké kľúčové časti by mali obsahovať, aby poskytli komplexný pohľad do fungovania vašej firmy sa dozviete v článku. Tiež sa pozrieme na to, čo všetko by mali ovládať účtovné programy, tak aby vám tvorbu reportov uľahčili a automatizovali. Široké možnosti v tejto oblasti poskytuje napríklad softvér Money S3.

  Čo sú manažérske účtovné reporty

  Manažérske účtovné reporty sú nástrojom, ktorý poskytuje podnikateľom a manažérom podrobný prehľad o finančnom stave a operáciách ich firmy. Hlavným cieľom týchto reportov je poskytnúť manažmentu jasné informácie, ktoré pomôžu pri tvorbe strategických plánov, optimalizácii operácií, maximalizácii zisku a podporia informované rozhodovanie.

  Oproti tradičným účtovným reportom, ktoré musia dodržiavať určitú formu a slúžia najmä na externé účely (napr. pre prehľad investorov, bánk), manažérske účtovné reporty sú prispôsobené interným potrebám firmy a zameriavajú sa na detailné analýzy výnosov, nákladov, efektivity, produktivity a cash flow.

  Zaistite si vždy aktuálne podnikateľské a legislatívne informácie

  Zadajte váš e-mail a my vám budeme pravidelne zasielať rad tipov z podnikateľského a legislatívneho prostredia. info

  Odoslaním súhlasíte s našimi zásadami pre spracovanie osobných údajov.

  Kľúčové časti manažérskych účtovných reportov

  Manažérsky report vyzerá v každom podniku inak. Jeho podoba a informácie, ktoré obsahuje sa líšia v závislosti od odvetvia podnikania či veľkosti spoločnosti. Pre rozhodovanie a fungovanie firiem môžu byť potom dôležité odlišné ukazovatele.

  Všeobecne by však manažérsky účtovný report mal obsahovať:

  • Prehľad finančnej situácie a výkonnosti: Prehľad ziskov a strát, ktorý odhaľuje informácie o príjmoch, nákladoch a zisku. Bilancia následne poskytuje aktuálny pohľad na aktíva, pasíva a vlastné imanie firmy, čím umožňuje komplexné zhodnotenie finančného zdravia podniku.
  • Rozpočtové porovnania a analýzy: Porovnanie skutočných výsledkov s plánovaným rozpočtom, identifikáciu odchýlok a analýzu ich príčin. Je dôležité navrhovať plány na základe týchto odchýlok, čím sa zabezpečí zlepšovanie výkonnosti podniku.
  • Analýzy cash flow a likvidity: Cash flow výkaz ukazuje, ako firma generuje a využíva peniaze, čo je kritické pre udržanie finančnej stability. Ukazovatele likvidity potom hodnotia schopnosť firmy splácať svoje krátkodobé záväzky.
  • Analýza nákladov a efektivity: Dôkladná analýza nákladov ukáže, ako sú zdroje využívané a identifikuje oblasti pre zlepšenie. Meranie efektivity cez ukazovatele produktivity a využitia zdrojov je kľúčové pre optimalizáciu operácií.
  • Sektorové a produktové analýzy: Podrobné hodnotenie výkonnosti produktov alebo služieb umožňuje firmám identifikovať silné a slabé stránky ich ponuky. Analýza konkurencieschopnosti a trhového podielu poskytuje cenné informácie o pozícii firmy na trhu.
  • Prognózy a budúce finančné plánovanie: Prognostické výkazy a plány sú neoddeliteľnou súčasťou manažérskych reportov, poskytujú predpovede budúcich finančných výsledkov a potrieb. Tie umožňujú firme plánovať investície a rozvojové aktivity na základe predvídaných trendov.

  Pre získanie presných manažérskych reportov je základným predpokladom riadne vedenie účtovníctva, ktoré je prehľadné a obsahuje všetky potrebné informácie. Ideálne je preto siahnuť po účtovnom programe. O tom ako vybrať ten správny pre vašu firmu, sme písali tu.

  Prínos Money S3 pri tvorbe manažérskych účtovných reportov

  Medzi účtovné programy, ktoré poskytujú nielen možnosť pohodlného vedenia účtovníctva, ale majú aj funkcie pre analýzu, patrí aj Money S3. Softvér Money S3 umožňuje optimalizovať a zjednodušiť proces tvorby manažérskych účtovných reportov. S jeho pomocou môžu manažéri efektívne zhromažďovať, analyzovať a vizualizovať potrebné dáta.

  Modul Účtovné analýzy ponúka hneď niekoľko funkcií, ktoré uľahčia vašu prácu pri príprave reportov:

  • Rýchly prístup k rôznym dátam: Na dáta sa môžete pozrieť komplexne z rôznych uhlov, prepínať môžete medzi viacerými účtovnými rokmi a porovnávať napríklad ziskovosť.
  • Účtovné zostavy: Dáta z účtovného denníka môžete hodnotiť podľa rôznych kritérií, máte možnosť previesť si ich do grafov či priehľadnej tabuľky v Exceli.
  • Čistenie salda: Funkcia čistenia aktívneho salda ušetrí množstvo času vaším účtovníkom, a umožní vám lepší pohľad na dáta vďaka vytvoreným flexibilným zoznamom.
  Vyskúšajte si zadarmo účtovný program Money S3
  S ním môžete jednoducho viesť účtovníctvo, vystavovať faktúry či evidovať sklad pre kamenný i online predaj
  Money S3

  Modul S3 Automatic zasa ponúka funkcie automatizácie analýz, ktoré môžete využívať opakovane. Prednastavte si generovanie analýzy s prehľadným reportom k určitému dátumu, ktorý vám potom príde do e-mailu. Money S3 ponúka možnosť vytvoriť z dostupných dát prakticky akýkoľvek report a analýzu, ktorú by ste mohli potrebovať. Máte možnosť využiť pripravené šablóny alebo si pre špecifickejšie prípady zvoliť dáta k analýze sami.

  S vhodným účtovným programom, ktorý poskytuje analytické funkcie bude tvorba manažérskych účtovných reportov jednoduchšia, a vy získate lepší prehľad o finančnom stave vášho podnikania. Vyskúšajte si bezplatnú verziu Money S3 Štart a zistite, či tento účtovný softvér spĺňa vaše požiadavky. Verzia Štart obsahuje všetky funkcie, ktoré sú súčasťou platených kompletov.

  Boli informácie v článku užitočné?

  Hodnotenie iba pre užívateľov nášho blogu.

  Áno
  Nie
  Vyzkoušejte si účetní program Money S3

  Vyskúšajte si účtovný program
  Money S3

  Zadarmo a so všetkými funkciami

  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.
  Vyskúšajte zadarmo
  Zavrieť reklamu
  Prepojte svoje účtovníctvo s podnikaním
  Pripojte sa k 20 000 používateľom.