Skôr než bude neskoro

Solitea, a.s. | 31. 01. 2020

Zálohujete vaše dáta? Že nie? A nebojíte sa, že keď sa k tomu „odhodláte“ môže byť už neskoro?

V poslednej dobe sme zo strany našich klientov zaznamenali informácie o tom, že ich dáta boli napadnuté a prišli o ne. Ak človek príde o súkromné informácie, rodinné fotky, skutočne to bolí a mrzí. Ak firma príde o svoje dáta, môže to spôsobiť problémy, finančné straty, a v neposlednom rade aj jej kolaps.

Keďže ekonomický informačný systém je mozgom každej firmy, prinášame pár odporúčaní, ako chrániť svoje dáta.

Zverte svoje dáta internetu – zálohujte v cloude

Efektívne a jednoduché riešenie, pokiaľ máte samozrejme nastavené bezpečné heslo.

Nemusíte prevádzkovať vlastnú infraštruktúru, nemusíte sa starať o kúpu a prevádzku nových zariadení. Ak už v cloude ste, iba dokupujete ďalšie virtuálne kapacity, presne podľa vašich potrieb.

K potrebným dátam sa dostanete z akéhokoľvek zariadenia, či už si chcete overiť rozposlané zásielky z dovolenky na Bali, alebo si robíte reporty počas dlhých polárnych nocí na Islande. Je to iba na vás. Stačí mať prístup k internetu.

NAS server – súkromný cloud

Je to krabička pripojená k sieti alebo na internet, na ktorú sa zálohujú dáta. Ak ju pripojíte k sieti, viete ukladať dáta z viacerých počítačov. Keďže je to taký „súkromný cloud“, tak je zrejmé, že prístup k dátam máte z akéhokoľvek miesta na svete, pričom tie sú reálne v kancelárií, či doma.

Ak použijete viacero pevných diskov, viete ich nastaviť tak, aby v prípade poškodenia, či zlyhania jedného z diskov, došlo k upozorneniu, že sa niečo deje a nedošlo k žiadnym stratám.

NAS server je silný nástroj na archiváciu, ktorého obľúbenosť v súčasnosti stúpa.

Externý disk – podobný USB-čku, ale predsa iný

Odolné a rozšírené riešenie zálohovania. Použijete ho aj v prípade, že vás informačný systém pracuje s veľkým množstvom dát.

Ľahko prenosný, poslúži aj pri zálohe dát z viacerých počítačov. Oceníte jednoduché použitie a odolnosť (ale kladivo určite neskúšajte).

Niektoré externé disky „zálohujú“ už aj našu pamäť. Stačí nastaviť automatický software, ktorý zálohu nastaví a dáta sa kopírujú jedna radosť. A vy ste na to nemuseli ani len pomyslieť.

Flash disk – šikovný pomocník, ktorý je vždy poruke

Malý, ale vždy dostupný pomocník na zálohovanie dát. Vďaka rozmerom a cene je stále najpopulárnejším spôsobom.

Problémom je, že po manuálnej zálohe „túži“ stále menej ľudí. Hrozí jeho strata, či poškodenie. A povedzme si úprimne, niekedy je skutočne primalý.

 

Nezabúdajte však...
Aby dáta v podnikovom informačnom systéme boli v bezpečí je potrebné zálohovať ich pravidelne, na rôzne média a chrániť ich pomocou silných hesiel.

  • Boli tieto informácie užitočné?
  • ÁnoNie

Ďalšie články

Najhľadanejšie

Money S3 Money S4 Money S5

Obľúbené články