Úvod / Návody / Prevody dát z a do Money S3
Objavte
aj vy
nové online
školenia
Vybrať školenie

Prevody dát z a do Money S3

Potrebujete importovať údaje z iného firemného systému? Už Vás nebaví jednotvárne prepisovanie stoviek dokladov od klientov, ktorým účtujete? Potrebujete jednorazovo preniesť účtovníctvo z iného systému do Money S3? Alebo potrebujete vyexportovať údaje z Money? Aj tu má Money S3 pre Vás riešenie. 

Obsah

Možnosti prevodov dát

 1. Pri prenose dokladov medzi dvoma inštaláciami Money S3 je možné využiť okrem iného moduly Účtovná centrála a Účtovný klient.
 2. Import dát do Money S3:
 3. a) pomocou importu XLS súborov (import skladových kariet, adresára, hlavičiek faktúr, záväzkov a pohľadávok) - podrobnejšie popísané v samostatných návodoch (tu a tu).

  b) pomocou importu XML súborov

 4. Export dát z Money S3:
 5. - štandardný export údajov je vo formáte XML, ale v prípade potreby je možné transformáciou dosiahnuť výstupný súbor v akomkoľvek požadovanom formáte

  - výstupný súbor môže byť vo formáte Money, alebo je ho možné stransformovať na iný formát - túto transformáciu Vám vieme pripraviť, alebo si ju viete pripraviť vo vlastnej réžií

  XML prenosy - export/import údajov

  Money S3 umožňuje možnosť XML importu alebo exportu údajov v základnom balíku, bez nutnosti rozšírení. Tieto XML prenosy sú ale v natívnom formáte a nie je možné použiť transformačnú šablónu (ktorá prevedie dáta z iného formátu do formátu Money a opačne pri exporte), ani nastaviť možnosti spracovania dát (napr. podľa čoho sa majú párovať adresy alebo skladové karty) a ani prednastavenia importu (napr. typ dokladu, predvolený sklad).

  Preto pre pokročilé importy je nutné doplniť Money o modul XMLDE. Umožňuje vytvárať vlastné XML prenosy a definovať základné vlastnosti správania importovaných entít. XML prenosy môžu byť zviazané s transformačnou šablónou. A práve v transformačnej (XSLT) šablóne je schované to „kúzlo“. XSLT šablóna dokáže nasmerovať dáta do tej správnej kolónky v Money S3. XSLT šablóna musí byť vždy vyvíjaná na mieru konkrétnym vstupným dátam a požiadavkám zákazníkov.

  definícia importu

  Orientačný cenník

  Modul XMLDE 200€ bez DPH
  Detailná analýza vstupných dát * od 49 € bez DPH
  XSLT šablóna ** Individuálna cena podľa analýzy

  * nie je myslená úvodná „rýchla“ analýza realizovateľnosti. Fakturované v prípade nezrealizovaní riešenia po vykonaní analýzy.

  ** v rámci XSLT šablóny je detailná analýza vstupných dát, naprogramovanie XSLT šablóny, otestovanie, nasadenie u zákazníka, zdokumentovanie riešenia.

  Orientačne sa môže import napr. vystavených faktúr pohybovať od 175€ (plus modul XMLDE). Suma za komplikované riešenia sa môže vyšplhať aj na tisíce eur. Ak sú dáta komplikované a je ich treba napr. získať z viacerých vstupných súborov.

  XML prenosy - informácie pre vývojárov

  Ak chcete import / export údajov riešiť vo vlastnej réžií, tak je pre Vás potrebné vedieť v akom formáte majú byť vstupné / výstupné XML údaje.

  Tieto informácie nájdete na samostatnej stránke. Nájdete tam:

  • aktuálnu dokumentáciu k XML prenosom
  • XSD (schémy k XML súborom s popisom jednotlivých elementov)
  • príklady XML súborov

   

  Časté otázky:

  V akom formáte musia byť dáta pre import do Money S3?

  Vstupné dáta pre import do Money S3 musia byť vo formáte XML (okrem adresných a skladových kariet, ktoré je možné importovať aj z XLS – viac v samostatnom návode tu). Samozrejme v prípade potreby je možné importovať doklady aj v iných formátoch (xls, csv, txt a pod.), ale pôjde v podstate o prevod týchto formátov pred importom do XML a následný import do Money S3 – pochopiteľne prevod iného formátu na XML cenu riešenia zvýši.

  Prečo nejde XML súbor naimportovať do Money S3, veď má správnu príponu?

  Nie je XML ako XML. Tieto súbory nemajú definovanú všeobecnú štruktúru, ale len spôsob práce s údajmi. Ich presnú podobu si určuje každý výrobca softvéru podľa svojich potrieb. Musí teda prísť niekto, kto vytvorí mostík (XSLT šablónu).

  Mám svojho šikovného programátora, ktorý mi šablónu urobí. Ako mám postupovať?

  V tomto prípade Vám môže postačiť modul XMLDE. Zo skúseností je však možné tvrdiť, že pokiaľ tento človek nepracuje denne s Money S3, tak bude pre neho prostredie programu neznáme. Sumu, ktorú by ste investovali do služieb Solitea Slovensko za vytvorenie XSLT šablóny, tak len presmerujete do školenia programátora a konzultácií.

  Prečo je cena za transformačnú šablónu niekoľkonásobne vyššia, než cena Money S3?

  Program Money S3 je tzv. krabicovým systémom s cenou od 90€. Tým, že ide o „krabicu“ je možné ich predať viac rovnakých a tým rozpustiť náklady na vývoj. Pre porovnanie ceny by bolo nutné porovnať cenu šablóny s cenou informačných systémov na mieru.

  Môj klient má systém, ktorý je v SR často používaný? Nemáte už šablónu hotovú?

  Nemáme, každá šablóna je vyvíjaná na základe konkrétnej požiadavky klienta.

  Chcel(a) by som prenášať dáta. Ako mám postupovať?

  Odporúčame prečítať tieto Časte otázky (FAQ). Zadajte požiadavku na analýzu dát na servis@money.sk. K požiadavke pripojte, pokiaľ je to možné, príklad vstupného/výstupného súboru. Slovne špecifikujte prenos dát, napr. rád by som každý mesiac prenášal do Money S3 tieto dáta, prajem si prenášať i položky dokladov, ale strediská u týchto položiek sledovať nechcem.

  Mám si rovno dokúpiť modul XMLDE?

  Tento postup neodporúčame, pretože analýza dát nemusí skončiť kladne. Spravidla sa tak stáva v prípade, keď nie je XML súbor validný alebo neobsahuje dostatok informácií, ktoré si prajete prenášať.

  Prenosy dát by sme radi realizovali pre viac klientov (sme účtovná firma), musím modul XMLDE kupovať pre každú účtovanú firmu?

  Nemusíte, jedná sa o tzv. multilicenciu. Jeden modul je možné využívať na všetkých licenciách, ktoré sú zakúpené pre Vašu firmu.

  Potrebujem otestovať prenos, ale nemám aktuálne dáta, aký je postup?

  Kontrola dát sa vykonáva pri implementácií, po zálohe dát v rámci nasadenia prevodu konzultantom. Preto je vždy nutné pripraviť dáta od klienta a podľa tohto termínu objednať termín nasadenia/realizácie.

  Potrebujem preniesť dáta len jednorazovo (napr. import neuhradených faktúr–salda z predchádzajúceho systému). Je to možné? Pokiaľ áno, aká je cena?

  Jednorazový prevod dát ponúkame tiež. Tieto prevody sa však oplatia len pre väčší počet záznamov (pomer ručného zadania používateľom vs. hodnota služby importu). Import je prínosný hlavne v prípade, ak je nutné importovať napríklad 1000 a viac dokladov. Pri tomto počte je už ručné zadávanie extrémne časovo náročné. Práce, ktoré sa musia vykonať pre prípravu šablóny, sú skoro totožné, či už je prevod vykonávaný opakovane alebo len raz. Ak je prevod jednorazový, nie je nutný nákup modulu XMLDE – cena je teda nižšia o tento modul. Technik vykoná konverziu dát na svojom PC a dodá klientovi len výsledné dáta vo formáte Money, ktorý je už importovateľný do Money S3 štandardnými funkciami.

  • Boli tieto informácie užitočné?
  • ÁnoNie

  V prípade problémov s Vaším Money S3 kontaktujte prosím našu Zákaznícku podporu, a to buď písomne priamo v Money S3 cez záložku Money / Zákaznícka podpora alebo na podpora@money.sk alebo telefonicky na čísle 0249 212 345 (iba pre užívateľov so zaplatenou službou Podpora a Aktualizácia).

Objavte
aj vy
nové online
školenia
Vybrať školenie
Zavrieť reklamu
Objavte aj vy nové online školenia