Daňové priznanie podávajú fyzické a právnické osoby štátu, čím priznávajú príjem podliehajúci daňovej výmere. Štát tieto údaje vyčísli a porovná so zaplatenými zálohami. Viete, kedy máte povinnosť odovzdať daňové priznanie?
30. 09. 2022
Pri obstaraní dlhodobého majetku má platiteľ za splnenia zákonných podmienok nárok na odpočet DPH. Uplatnením odpočtu však začína 5 ročné obdobie, kedy platiteľ DPH sleduje spôsob použitia dlhodobého majetku a pri prípadnej zmene využitia musí upraviť pôvodne uplatnený odpočet DPH. Pozn.: zákon o DPH hovorí o investičnom majetku v §54 ods. 2 zákona č. 222/20224 Z. z, o DPH, […]
30. 09. 2022
Pojem opravné položky je mnohým účtovníkom známy dlhé roky. Keď sa povie opravní položka bez bližšej špecifikácie, nie je hneď zrejmé, o akú opravnú položku ide. Ak máme byť presnejší, musíme špecifikovať, o aký druh opravnej položky ide. Základným parametrom je určenie, či ide o opravnú položku u pohľadu účtovných predpisov alebo z pohľadu daňového. Daňový pohľad znamená postup a uznanie […]
14. 07. 2022
Pravdepodobne sa každý podnikateľ ocitol v situácii, že do riadneho daňového priznania k DPH neuviedol všetky údaje správne a bol nútený podať opravné alebo dodatočné daňové priznanie. V tomto článku sa budeme venovať špecifickým situáciám, ak je potrebné podať dodatočné daňové priznanie, ktorého výsledkom bola vlastná daňová povinnosť (ďalej „VDP“), pričom v riadnom daňovom priznaní bol výsledkom nadmerný odpočet DPH (ďalej „NO“) a NO bol alebo nebol vrátený daňovým úradom platiteľovi DPH.
21. 06. 2022
V dnešnej hektickej dobe nie je neobvyklé, že človek v zhone niečo opomenie alebo urobí chybu. V praxi sa často stretávame s tým, že sú skutočná DPH na výstupe, resp. vlastná daňová povinnosť (ďalej len „VDP“) alebo naopak nárok na odpočet DPH (ďalej len „NO“) iné, než vykázané v daňových priznaniach podaných do lehoty na ich podanie. V prípade zistenia takejto […]
09. 02. 2022
Ako povedal Benjamin Franklin: „Na tomto svete nie je nič isté, iba smrť a platenie daní.“ Aj takto možno s trochou nadhľadu zhrnúť obsah nasledujúceho článku, v ktorom upozorníme na základné aspekty daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb v prípade úmrtia človeka. Premetom tohto článku nebudú ostatné dane podľa slovenskej legislatívy.
12. 05. 2021
Každý rok po skončení kalendárneho roka riešia tisíce daňovníkov, najmä živnostníkov a občanov, ktorí majú viacero druhov príjmov, povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov. Kto musí podať daňové priznanie?
06. 05. 2021
Podnikateľom môže byť každý študent, ktorý napríklad robí korektúry k seminárnym prácam, doučuje alebo programuje. Poradíme vám, aké máte povinnosti voči Sociálnej poisťovni a zdravotnej poisťovni, s čím začať a ako to celé zvládnuť.
09. 04. 2021
Prenájom bytu je výborný spôsob, ako si privyrobiť takmer bez námahy. Okrem klasickej starostlivosti o nehnuteľnosť vás ale jedna povinnosť čaká – daňové priznanie. Poradíme vám, ako správne vyplníte daňové priznanie a ako si daň správne vypočítate.
29. 01. 2021
Koncom roka 2020 bola schválená novela zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov[1], ktorá, okrem iných zmien, zásadným spôsobom zmenila podmienky pre uplatnenie sadzby dane z príjmov fyzických osôb – podnikateľov a právnických osôb vo výške 15%. V legislatíve sa s touto sadzbou prvýkrát stretávame v novele zákona z roka 2019, s platnosťou od roka 2020. Podmienky môžu byť trochu zmätočné, preto si postupne prejdime situácie, kedy sa môže uplatniť spomínaná zvýhodnená sadzba dane.
28. 01. 2021
Opatrenia vlády počas roka 2020 kvôli korona kríze[1] a aj novela zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 1.1.2020[2] zmenili podmienky na odpočet daňových strát pre podnikateľov. Pravidlá platia rovnako pre fyzické osoby – podnikateľov a právnické osoby. V čom spočívajú zmeny a akým spôsobom sa postupuje v prípade, ak podnikateľ využil možnosť odpočtu daňových strát počas pandémie, si povieme v článku a rozoberieme […]